Naukowcy opracowali najdokładniejszą mapę Drogi Mlecznej, która przedstawia 1,7 miliarda gwiazd

Kategorie: 

Źródło: ESA/Gaia/DPAC

Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła najdokładniejszą jak dotąd mapę naszej galaktyki. Precyzyjny obraz Drogi Mlecznej powstał na podstawie danych, które pozyskaliśmy dzięki sondzie kosmicznej Gaia.

 

Szczegółowa mapa galaktyki, w której żyjemy, została opublikowana 25 kwietnia na stronie agencji ESA. Mapa ta przedstawia lokalizację niemal 1,7 miliarda gwiazd i 14.099 asteroid. Sonda kosmiczna Gaia wykonywała aż 40 milionów obserwacji dziennie i dokonywała pomiarów każdej z gwiazd po około 70 razy. Mapę można zobaczyć pod tym adresem.

 

Misja sondy Gaia pochłonęła w sumie około 740 milionów euro. Aparatura badawcza została wyniesiona na orbitę w grudniu 2013 roku i rozpoczęła pracę w następnym roku. Gaia udostępniła nam pierwszy zestaw danych astrometrycznych ponad miliarda gwiazd w 2016 roku. Teraz naukowcy opublikowali drugi katalog danych, który posłużył do opracowania tak szczegółowej kolorowej mapy naszej galaktyki w trzech wymiarach.

 

Z jej pomocą, naukowcy będą mogli jeszcze lepiej zrozumieć strukturę i ewolucję naszej galaktyki. Szczegółowy obraz Drogi Mlecznej pozwoli również dokonać nowych odkryć naukowych. Jednak to jeszcze nie koniec misji naukowej. W kolejnych latach, Gaia będzie nam udostępniać kolejne dane, które będą uwzględniać lokalizację około 100 miliardów gwiazd w Drodze Mlecznej. Sonda kosmiczna agencji ESA będzie pracować do końca 2020 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

Dobre pytanie. Pierwsze

Dobre pytanie. Pierwsze rzutowanie powoduje, że przestrzeń jest odworowana na powierzchni kuli (sferze) w której środku znajduje się Ziemia/satelita. Potem tą zakrzywioną powierzchnię zrzutowano na płaszczyznę, więc wynikałoby, że Ziemi tam nie ma (Ziemia by była gdyby np. rzutowanie odbywało się z centrum galaktyki, czyli z każdego innego miejsca niż Ziemia). Z drugiej strony wiadomo, że Ziemia jest w galaktyce ... więc wynika, że rzutowanie na płaską powierzchnię zniszczyło tą współrzędną która pozwoliłaby na ulokowanie Ziemi w konkretnym punkcie obrazka - co jest jak najbardziej logiczne, bo przecież to chcieliśmy zrobić (pozbyć się jednego z trzech wymiarów, żeby w miarę wiernie przedstawić obraz na dwuwymiarowej kartce).
Zabawne. Można odpowiedzieć na trzy sposoby i każdy będzie dobry:
a) jest wszędzie,
b) nie ma jej nigdzie,
c) pokażę ci gdzie jest Ziemia dopiero gdy ty powiesz mi gdzie jesteś, skąd patrzysz (pod warunkiem, że nie jesteś na Ziemi, bo wtedy a) i/lub b) )
Smile

Portret użytkownika lipka

Cytat ze strony odnośnika "W

Cytat ze strony odnośnika "W 2013 roku, chińscy naukowcy zmierzyli prędkość, z jaką „komunikują” się splątane fotony, to co najmniej 3 miliardy kilometrów na sekundę, być może szybciej, ale naukowcy nie mają wystarczająco dobrego sprzętu by to zmierzyć. Zjawisko splątania podważa istnienie czasu i przestrzeni, cząstki komunikują się z prędkościami grubo nadświetlnymi, a być może natychmiast, bez zwłoki czasowej,  bez względu na odległość, właściwość ta karze inaczej spojrzeć na naturę rzeczywistości, czas i przestrzeń zdaje się być tylko ułudą, co stanowi poważny argument na rzecz hipotezy symulacji."

Myśli właśnie tak się przenoszą bez zwłoki czasowej, natychmiast, i dla myśli czas i przestrzeń nie istnieje, ale materia ma ograniczenia wiąże ją czas i przestrzeń.

Portret użytkownika Pyra też człowiek

Tak mnie tylko zastanawia,

Tak mnie tylko zastanawia, dlaczego "mapy" czegokolwiek - jakiejkolwiek części kosmosu, zawsze mają kształt jajka...
A swoją drogą, jak tak popatrzyłem, to zdałem sobie sprawę z tego, jak głupi i beznadziejny jest heliocentryczny model naszego układu, tak ładnie nam wpajany za młodu. Póki jest statyczny, wszystko gra. Puść Słońce w ruch wokół naszej galaktyki i się już kupy nie trzyma. 

Strony

Skomentuj