Na kanadyjskim jeziorze zauważono „lodowe meduzy”

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

Na jednym z jezior w Kanadzie, w prowincji Alberta zaobserwowano niezwykłe zjawisko naturalne. Pod lodem można było zobaczyć struktury przypominające zamrożone meduzy. 

W rzeczywistości to, co widać to  pęcherzyki metanu, które uchwycone i zamrożone w lodzie, zanim dotarły do powierzchni. Było to możliwe ze względu na arktyczne temperatury panujące w różnych częściach Ameryki Północnej.

 

W wielu miejscach temperatura gwałtownie spadła do -30 °C, co doprowadziło do powstania takich podlodowych struktur. Lód z metanowymi "meduzami" wygląda niezwykle i szybko stał się tematem rozmów w sieciach społecznościowych. Mimo, że widok jest piękny, ale w rzeczywistości taki obraz to dzwonek ostrzegawczy dla nas wszystkich. Naukowcy twierdzą, że wzrost emisji metanu to poważny czynnik szybkich zmian klimatu. 

 

Im wyższa jest średnia temperatura, tym bardziej materia organiczna rozkłada się na dnie jeziora, uwalniając gaz. Poza tym wzrost temperatury wywołany min. metanem będzie stymulował rozmarzanie wiecznej zmarzliny co powoduje uwalnianie się tego gazu zmagazynowanego tam w postaci hydratów metanu.

 

Metan jest trzecim najważniejszym gazem cieplarnianym, po parze wodnej i CO2. Na ocieplenie działa aż 28 razy silniej niż demonizowany obecnie dwutlenek węgla. Jego wkład do efektu cieplarnianego szacuje się na 5-9% całkowitego wkładu wszystkich gazów cieplarnianych. Może to być jednak znacznie niedoszacowane. 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Al Koholik

eh..

eh..

Na początku autor pisze że w związku z gwałtownym oziębieniem w lodzie uwięził się metan a następnie gładko przechodzi to twierdzenia ze to w sumie z powodu globalnego ocieplenia..

Globalne to mamy ocipienie - gładko do tego przejdę widząc jak bardzo ludziom brakuje podstaw logiki gdzie dowidzieli by się co to jest implikacja dwóch zdań & twierdzeń.

ale komu na tym jeszcze zależy, skoro można na tym zarabiać..

Portret użytkownika Maxxx

Nie chcę cię martwić ale

Nie chcę cię martwić ale faktycznie ktoś tu ma kłopot z logiką Biggrin Gwałtowne oziębienie odnosi się do pogody jaka akurat panuje tam. A globalne ocieplenie jak sama nazwa wskazuje odnosi się do całej planety i klimatu Wink Klimat się zmienia, cały czas.. Ludzię się do niego przyczyniają też ale w inny sposób niż się to nam wciska. 

Portret użytkownika Al. Koholik

Eh.. Teraz widzę jak mało

Eh.. Teraz widzę jak mało jeszcze wypiłem

Oprócz logiki trzeba jeszcze dobrze ludziom wykładać sztukę prowadzenia dyskusji – chcesz rozmawiać o zmianach klimatu, na którego poparcie można znaleźć dużo obiektywnych dowodów czy o sztucznie forsowanej koncepcji nowego podatku oraz biznesu (giełda limitów CO2 – czyli jak zarabiać z niczego) zwanego globalnym ociepleniem, gdzie wbrew prostej zasadzie pareto (20 % przyczyn powoduje 80% skutków) próbuje obwiniać a za razem cedować koszty na zwykłego człowieka – pomyśl, nawet nie na korporacje?

Cały ten artykuł oraz twoja odpowiedz wygląda tak:

Autor artykułu (maniak mieszania łyżeczką) : Jesteśmy właśnie w kuchni gdzie statystyczna rodzina robi sobie śniadanie – świeże bułeczki z wędliną. Oczywiście do tak pysznego jedzonka  nie powinno zabraknąć słodkiej herbatki.

Autor artykułu (maniak mieszania łyżeczką): A jeśli mówimy o słodkiej herbacie to trzeba nadmienić że kolejne badania potwierdzają ze herbata robi się słodka od mieszania!

Al. Kocholik: Zgodnie z zasadami logiki mieszanie herbaty łyżeczką jest warunkiem koniecznym ale nie wystarczającym aby herbata była słodka. Twierdzenie o mieszaniu herbaty nie implikuje że jest słodka.

Maxx (który był chory jak wykładano w szkole logikę): ale musisz przyznać że mieszanie herbaty łyżeczką jest faktem, więc musi być również prawda że robi się słodka.

Al. Koholik: Idę po wódkę, a ty dalej mieszaj herbatkę..

Portret użytkownika SanKor Masta

Jeżdżę nad to jezioro co roku

Jeżdżę nad to jezioro co roku na biwak a zimą po drodze na snowboard zatrzymujemy się tamy by pstrykac se zdjęcia z bombelkami. Jest to sztuczne jezioro zrobione przez ludzi po wydpbyciu ogromnej ilości piachu i żwiru na budowę pobliskiej zapory wodnej. Te pęcherzyki metanu to naturalny proces zachodzący co roku więc nie ma ty nic nowego do zalarmowania 

Portret użytkownika Prawda boli

"Metan jest trzecim

"Metan jest trzecim najważniejszym gazem cieplarnianym, po parze wodnej i CO2. Na ocieplenie działa aż 28 razy silniej niż demonizowany obecnie dwutlenek węgla. "
Czy Wam też wydaje się że coś tu nie spasowało? Jest TRZECI po CO2 a jest 27 razy bardziej szkodliwy niż CO2.
Sens taki jak stwierdzenie że zawodnik który zajął w maratonie trzecie miejsce przybiegł na metę szybciej niż drugi w kolejności zawodnik.

Portret użytkownika Px

Ale w przeciwieństwie do

Ale w przeciwieństwie do innych metan jest palny a to powoduje że łatwo ulega przemianą chemiczno-termicznym.Jak już kolega admin słusznie zauważył jest on trzeci na liście.Lecz gdyby przjrzeć się stosunkowi prcentowemu pierwszego do pozostałych to otrzymalibyśmy ciekawy model obalający promowane bzdury pod przykrywką drenażu społeczeństw.Pozdrawiam Serdecznie

Skomentuj