Powstał pierwszy samolot o napędzie jonowym

Kategorie: 

Źródło: MiT

Na Instytucie Technologicznym Massachusetts (MIT) powstał nietypowy samolot rodem z filmów sci-fi. Naukowcy zbudowali i przetestowali pierwszy w historii samolot bez ruchomych części układu napędowego, który zasilany jest wiatrem jonowym.

 

Ta wyjątkowa i zarazem prosta konstrukcja charakteryzuje się bardzo cichą pracą i nie emituje do atmosfery żadnych spalin. Co prawda mówimy o małym modelu samolotu o wadze około 2,5 kilograma i rozpiętości skrzydeł 5 metrów, lecz zastosowana koncepcja może dać nam zupełnie nowe możliwości w lotnictwie.

Samolot ten napędzany jest wiatrem jonowym. Pod skrzydłami tego samolotu umieszczono elektrody, zaś w jego wnętrzu zainstalowano akumulatory litowo-polimerowe o napięciu 40000 V. Gdy powietrze przepływa między cienką a grubą elektrodą, powstaje wiatr jonowy, który wytwarza siłę ciągu napędzającą samolot. Podczas eksperymentów, konstrukcja wykonywała ciągły lot i rozwijała prędkość do 20 km/h. Naukowcy wykonali łącznie 10 lotów testowych i za każdym razem uzyskiwano podobną wydajność.

Technologia inspirowana „Star Trekiem” może znaleźć zastosowanie w dronach, aby były bardziej ciche i zużywały mniej paliwa. Jednak na dłuższą metę, koncepcję można byłoby wykorzystać nawet w samolotach pasażerskich i transportowych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika piotr p

"Gdy powietrze przepływa

"Gdy powietrze przepływa między cienką a grubą elektrodą, powstaje wiatr jonowy, który wytwarza siłę ciągu napędzającą samolot" - z tego stwierdzenia wynika, że warunkiem istnienia siły ciągu jest przepływające powietrze czyli, że jest to szybowiec. No, chyba, że jest wyposażony w śmigło i silnik to śmigło napędzający.

Portret użytkownika Józek sprzedawca bluzek

Napęd jonowy opisywał już

Napęd jonowy opisywał już Janusz Wojciechowski w swojej książce "Nowoczesne zabawki...", a było to w latach 70-tych. Został tam opisany model jonolotu do samodzielnego wykonania oraz prototyp jonolotu przyszłości. Jak widać, pomysł nie za nowy a wykonanie latającego prototypu mocno opóźnione... Dopiero ekologia wymusiła przyspieszone badania nad tym rodzajem napędu... 

Portret użytkownika antkiem

Typowo polski narzekacz z

Typowo polski narzekacz z ciebie. Ja się cieszę owymi informacjami z artykułu i jesli ktos jż o tym wczesniej pisał to tez fajnie, bo więcej ludzi o tak fajnej informacji się dowie. Ponadto, o wiele latwiej jest krytykowac aniżeli znajdywac plusy w rzeczywistości. Więc powodzenia tobie i mnie w uczeniu się dostrzegania +.

Skomentuj