Z powodu zmian klimatu oceany zmienią swój kolor

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Oceany będą miały wkrótce inne kolory niż te do których przywykliśmy. Eksperci przewidują, że stanie się tak do końca tego stulecia. Jako przyczynę wskazują szybki wzrost sinic i innych form fitoplanktonu, wywoływany przez zmiany klimatu. 

 

Masowe zakwity brązowych i czerwonych alg oraz sinic, które żyją w jeziorach i w wodzie morskiej powoduje, że zmienia się jej chemia, a wraz z nią kolor. Znamy to bardzo dobrze z polskiego wybrzeża Bałtyku, gdy nawet w upalne dni mogą być z tego powodu zakazy kąpieli. 

 

Gdy następuje wybuchowy wzrost ilości sinic i brązowych alg, mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt ze względu na toksyny, które wydzielają w wodzie. Oprócz tego dochodzi do zmian w zabarwieniu wody, które ze względu na skalę zjawiska mogą oddziaływać w skali makro.

„Te zmiany nie będą widoczne gołym okiem, a cały ocean będzie wyglądać tak samo, jak dzisiaj - jego wody są jasno niebieskie w strefie podzwrotnikowej, i jasno zielone na równiku i na biegunach. Nawet mała zmiana w kolorze wody może znacznie wpłynąć cały łańcuch pokarmowy" - twierdzi Stephanie Dutkiewicz z Massachusetts Institute of Technology w USA.

Uważa się, że zmiana klimatu, a w szczególności, wzrost temperatury wody przyczyni się do częstszych zakwitów glonów. Pierwsze przejawy tego zjawiska sa zauważalne szczególnie na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych gdzie doprowadziły do masowej śmierci ryb, ptaków i zwierząt zatrutej przez toksyny, wydzielane przez fitoplankton.

 

Naukowcy z MiT są zainteresowani bardziej globalnym problemem, czyli jak masowe zakwity glonów wpłyną na oceany w przyszłości, na przykład poprzez sposób, w jaki światło słoneczne będzie przenikać w głąb wody innego koloru, dokarmiając dodatkowo fitoplankton poprzez umożliwienie fotosyntezy. 

 

Starali się odpowiedzieć na to pytanie, stworzono model komputerowy oceanu, który obejmował jego właściwości optycznych i to jak zostaną one dotknięte przez działalność biosfery. Po analizach naukowcy zorientowali się, jak będzie wyglądać woda za pomocą satelitów pogodowych, które monitorują stężenie chlorofilu.

Barwnik ten jest wyjaśnione przez naukowców jako jeden z głównych elementów typowego kolor wody w oceanach, zielonego lub jasno niebieskiego na równiku i w tropikach. Różnice w kolorze, biorą się ze względu na różną ilość fitoplanktonu w tych szerokościach geograficznych. Po prostu jest go mniej w tropikach i więcej na niskich i wysokich szerokościach geograficznych. 

 

Za pomocą symulacji przeprowadzonej według założęń zdefiniowanych w modelu matematycznym, naukowcy obliczyli, jak zmieni się oblicze oceanu w ciągu najbliższych stu lat. Jak pokazują ich wyniki, kolor około połowy powierzchni oceanów zmieni się znacząco do 2100 roku. Ziszczenie takiego scenariusza oznaczałoby drastyczne zmiany w morskich ekosystemach. 

 

Specjaliści z MiT zalecają dalszą obserwację zmiany koloru wody, zwłaszcza w tropikach i na równiku. Naukowcy mają nadzieję, że pomogą w ocenie rzeczywistej szybkości tych zmian i ich wpływu na ekosystem oceanu. 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ytjghjy

jeśli bedzie więcej planktonu

jeśli bedzie więcej planktonu roślin to bedzie więcej istot nimi sie żywiących i naukofcy wcale nie muszą mieć racji, poza tym nie wiedza też czy przypadkiem za 10 lat klimat sie nie oziebi!

Głosuj przeciw
-13
Portret użytkownika SurvivorMan

Zanim ktoś się tu zaraz rzuci

Zanim ktoś się tu zaraz rzuci w związku z tym konkretnym tematem, do pisania farfocli o kłamliwych naukowcach i micie ocieplającego się klimatu, niech sobie przypomni lato ubiegłego roku na polskim wybrzeżu i te tysiące polskich rodzin, które wykupiły wczasy (wcale nie takie tanie) w feralnym terminie w wielu polskich nadmorskich kurortach i zostały przywitane zakazem kąpieli w związku z sinicami Smile
Swoją drogą... W TYM ROKU BĘDZIE TO SAMO Wink Także... Każdy, kto już teraz zaczyna rezerwować noclegi, żeby czasem mu nie zabrakło miejsca, musi być świadomy, że gra swoimi kilkoma tysiącami złotych w istną ruletkę Wink

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Wieloryby niczego nie

Wieloryby niczego nie oczyszczają... A już na pewno nie oczyszczają wody z toksycznych sinic... 
Wieloryb żywi się zooplanktonem... Może przez to wydaje Ci się, że także toksycznymi organizmami z królestwa bakterii.
Nie zmienia to faktu, że tak jak wspomniałeś, człowiek mordował i morduje walenie... A to zawsze będzie powodować pewne tragiczne następstwa w przyrodzie, tak jak zresztą każda inna próba przerwania łańcucha pokarmowego.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj