Naukowcy odkryli, że jądro Ziemi jest znacznie młodsze niż sama planeta

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Myśląc o tym w jaki sposób mogła powstać planeta Ziemia, większość osób wyobrazi sobie kulę żelaza, dzisiejsze jądro, która była stopniowo otaczana skałami. W takim przypadku logicznym jest założenie, że jądro to najstarsza część planety. Najnowsze odkrycia przeczą jednak tej intuicyjnej teorii sugerując, że stałe jądro jest młodsze od reszty Ziemi.

 

Obecnie naukowcy uważają, że jądro Ziemi składa się z dwóch części, płynnej i stałej. Roztopione żelazo i nikiel, oraz inne pierwiastki tworzą gorący płyn do ziemskiego dynama, które jest kluczowe w tworzeniu pola magnetycznego Ziemi. Naukowcy dotychczas sugerowali, że najtwardsza część jądra powstała około 2,5 miliarda lat temu, ale starożytne kryształy które przeanalizowano niedawno, wskazują na to, że utwardzanie jądra wewnętrznego miało miejsce znacznie później. To nowe odkrycie zmienia postrzeganie ewolucji planety.

Naukowcy z University of Rochester twierdzą, że mają dowody na to, że stałe jądro Ziemi powstało zaledwie 565 mln lat temu. Dowodem na to są starożytne kryształy wydobywany w kompleksie Sept-Îles w Quebecu. Wewnątrz zawierają zapis magnetyczny, które stanowi rejestr stanu pola magnetycznego planety w czasie, gdy następowało zestalenie jądra wewnętrznego. Stwierdzono, że około 565 mln lat temu, pole magnetyczne Ziemi było bardzo słaby, na skraju zniknięcia.

Badania wykazały, że w tym momencie krytycznym powstało stałe jądro, co ustabilizowało pole magnetyczne i ocaliło planetę przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym.


 
Pole magnetyczne Ziemi przetrwało, ponieważ jądro wewnętrzne zaczęło rosnąć i stanowić nowe źródło energii dla tworzenia geodynamiki. Naukowcy twierdzą, że ich teoria jest poparta za pomocą modeli komputerowych, ale w celu pełnego potwierdzenia tej teorii, potrzebna jest dodatkowa praca. 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jaskiniowiec

Powiedzmy, ze to

Powiedzmy, ze to namagnesowanie żelastwo jest w środku tej „ płaskiej” planety Ziemniak

co się dzieje z namagnesowanie żelastwem po podgrzaniu ? Czyż nie traci wtedy właściwości magnetycznych ? Hymmm

 

co do teorii hologramu i postrzegania wymiarowego to tu rozwiązanie tej zagadki będzie łatwiejsze co tam w środku tego programu planeta Ziemniak może funkcjionowac tak by dawało pasujące wrażenie do wrażenia ze coś istnieje w tym kosmicznym wrażeniu ze nad głowami wydaje nam się, ze jest kosmos. Ot takie wrażenie życia na planecie Ziemniak 

oczywiscie z psem, kotem i rybkami to każdy głupi potrafi, ale gadaliście z chmurami ? Skoro to może być tylko wrażenie, czy sterowaliscie na umyślnie wysokością fali na oceanie lub dla zabawy robiliście trzęsienia ziemi ? 

Moze lepiej jesttakjak jest - ok żelazo płynne dynamo Wink

Portret użytkownika brylant

Panie kochany:

Panie kochany:

tutaj nie chodzi o to w tej teori, że żelazo traci swoich właściwości magnetycznych po podgrzaniu. Pańskie rozumowanie jest z pierwszej linii zrozumiałe, natomiast później okazuje się być bezprzedmiotowe. Tutaj chodzi o to co tworzy pole magnetyczne Ziemi i w jaki sposób. A mechanizm tego jest z goła banalny. Mamy księżyc - jeden. Mało tego, Mamy odziaływanie innych planet układu słonecznego oraz Słońca. Mamy w końcu również siłę grawitacyjną samej Ziemi. Jest coś takiego co się nazywa magnetohydrodynamiką oraz magnetogazodynamiką. Te 2 dziedziny nauki mówią w skrócie o tym, że jeśli mamy 2 płyny (płyn eg fizyki to tak samo ciecz jak i gaz pragnę przypomnieć) o różnej gęstości oraz siłę powodującą ich wzajemne oddziaływanie, wówczas wytwarzają się prądy wirowe oraz co za tym idzie magnetyzm.

De facto jeśli chłop ma kominek, w którym pali się drewno a sam dom jest jeszcze nie nagrzany to ten dom w bardzo małym wymiarze ale generuje pole magnetyczne. Pole magnetyczne w ośrodkach materialnych nie jest niczym tajemniczym czy nadzwyczajnym. 

Płynne żelazo zatem NIE jest źródłem magnetyzmu bo jest namagnesowane. Ono jest źródłem pola magnetycznego!!!

Jaskiniowiec - podejście prezentowane przez Pana jest podejściem logicznym prezentowanym przez płaskoziemców - ignoruje podstawowe zasady fizyki. 

Co do późniejszego utworzenia płynnego jądra Ziemi to ma sens. Jest obecnie uznawana teoria nagrzewania pływowego ciał niebieskich. Odkryta przez obserwacje księżyca: Enceladusa - do samodzielnego sprawdzenia. Może zatem to być wskazówką do tego, od kiedy w zasadzie mamy Księżyc. 

Portret użytkownika Popiół z feniksa

To zależy , czy ziemia jest

To zależy , czy ziemia jest rodzaju żeńskiego czy męskiego , a w tym drugim przypadku czy jest jednojądrowa czy  dwujądrowa . Czego to oni nie wymyślą , aby choć na chwilę zabłysnąć ? ...

Portret użytkownika sebek

Ja to sie dziwię strasznie

Ja to sie dziwię strasznie ludziom , którzy wierzą , że planeta, człowiek, zwierzęta są dziełem wielkiego wybuchu , a nie jednym wielkim projektem , który ktoś stworzył. Czas chyba w końcu otworzyć oczy ludziska słuchać tych bredni ,

Portret użytkownika Easy Rider

Najgłębszy otwór, do jakiego

Najgłębszy otwór, do jakiego się dokopano na Ziemi (w Rosji) wynosi 12,5 km, podczas gdy promień Ziemi wynosi 6378 km. Stąd też, na temat wnętrza Ziemi można opowiadać różne bajki, bo i tak nikt tego nie sprawdzi, podobnie jak w przypadku budowy kosmosu.

Natomiast jest faktem, że w latach 80., na zlecenie KGB, rosyjska Akademia Nauk przeprowadzała badania grubości skorupy ziemskiej i wyszło ok. 2048 km. Tylko, że trzeba to widzieć w układzie NC, jako jeden z dowodów tej teorii.

Portret użytkownika WypaczonyUmysł

Skorupa ziemska ma, w

Skorupa ziemska ma, w zależności od źródeł, od kilku (na oceanach) do kilkudziesięciu km (na lądach). "Pod" nią jest nieciągłość Mohorovicica, a dalej astenosfera i tak dalej różne twory aż do jądra.

Sprzeczałbym się z tymi 2048 km skorupy.

Pozdrawiam.

Portret użytkownika Easy Rider

Nie chodzi o skorupę w

Nie chodzi o skorupę w rozumieniu oficjalnej nauki, lecz w ogóle o grubość warstwy Ziemi, jaką mamy pod sobą. Nie wiedziałem, jakiego lepszego określenia użyć, stąd powstało nieporozumienie.

Portret użytkownika inzynier magister

Zawsze to jakiś postęp by

Zawsze to jakiś postęp by wreszcie dojąć do prawdy o Inteligentnym Projekcie i Inteligentnym Projektancie ! Sama Ziemia się nie stworzyła ! Sama przyroda z setkami tysięcy układów biologicznych się nie skonstruowała ! "Jeden to wybitny brytyjski uczony prof. Andrew McIntosh, który się zajmuje termodynamiką. W swoich badaniach prof. McIntosh wiele uwagi poświęcał rozwiązaniom konstrukcyjnym, zastosowanym w skrzydłach ptaków. Odkrył, że wiele drobiazgów, na które zwykły obserwator mógłby nie zwrócić uwagi, służy zwiększeniu wydajności aparatów latających, jakimi są ptaki: zaczynając od zróżnicowanej konstrukcji piór, znajdujących się w różnych częściach skrzydeł, i kończąc na zaawansowanych superwydajnych przeciwbieżnych wymiennikach tlenu, czyli płucach ptaków. Dla inżyniera profesora McIntosha stało się jasne, że te wszystkie szczegóły powstały w wyniku zaprojektowania ich przez Osobę, doskonale znającą zasady aerodynamiki. Żaden przypadkowy proces zmian ewolucyjnych w postaci kombinacji mutacji z doborem naturalnym, nie jest w stanie przerobić gadów na ptaka. Dlatego też prof. A. McIntosh jest zwolennikiem teorii „Inteligentnego projektu”, a nie teorii ewolucji."

"Napęd do wici dostarczają każdej bakterii molekularne silniki w liczbie od 4 do 6, bo tyle ich zazwyczaj posiada E. coli, napędzane strumieniem protonów. Obroty generowane są pomiędzy statorem sztywno osadzonym w ścianie komórkowej (peptydoglikanowej) a rotorem połączonym z wicią. Silnik jest napędzany przez strumień protonów (jonów wodoru) płynących z zewnątrz do wnętrza bakterii (z wyjątkiem bakterii morskich i bakterii żyjących w wysokim pH, które zamiast protonów używają jonów sodu). Źródłem energii jest międzymembranowy potencjał elektryczny — gradient elektro-dodatni, tzw. gradient chemiosmotyczny. Jak każdy techniczny silnik elektryczny, tak i silnik bakteryjny posiada rotor, stator i łożyska."

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj