Naukowcy ze Szkocji planują stworzenie zmutowanych kurczaków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Roslin Institute at the University of Edinburgh w Szkocji w tym roku zamierzają stworzyć pierwszego na świecie genetycznie zmodyfikowanego kurczaka, który byłby absolutnie odporny na grypę. Takie ambitne plany zgłasza Wendy Barclay, profesor wirusologii w Imperial College London, która jest współkierownikiem projektu. DNA ptaka zostanie zmienione za pomocą technologii edycji genów znanej jako CRISPR.

 

Zdaniem profesor, zespół naukowców planuje zmienić gen ANP32, kodujący białko i przez które zazwyczaj dochodzi do infekcji, co spowoduje, że pisklęta będą niewrażliwe na tę chorobę. Poprzednie badania Barclay i jej współpracowników z Imperial College przeprowadzone w 2016 r. wykazały, że ww. białko jest odpowiedzialne za zakażenie wirusem grypy.

 

Teraz, dołączając do naukowców ze Szkocji, Barclay zamierza wykorzystać technologię CRISPR do edycji DNA kurcząt w taki sposób, aby zmienić tylko jedną część tego kluczowego białka, pozostawiając resztę genomu ptaka niezmienioną. Badaczka podkreśla, że jest to bardzo drobna zmiana, która powstrzyma rozprzestrzenianie się wirusa.

 

Liczba ofiar śmiertelnych podczas ostatniej pandemii grypy w latach 2009-2010, spowodowanych przez szczep H1N1 i uznana za względnie łagodną, waha się od 200 tys. do pół miliona osób na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła nowy wybuch grypy na liście głównych globalnych zagrożeń w 2019 r. i oszacowała koszty jej wystąpienia na około 60 miliardów dolarów rocznie, więc możliwość stworzenia „bezpiecznego" ptaka może być bardzo przydatna.

 

Jednak według Barclay, jedną z głównych przeszkód na drodze do powszechnego wprowadzenia tej technologii mogą być obawy ludzi i brak zaufania do genetycznie modyfikowanej żywności. Według niej ludzie spożywali swoje zwykłe pożywienie przez cały okres tradycji rolniczych i mogą się denerwować z powodu przejścia na żywność „genową".

 

Naukowcy z Roslin Institute at the University of Edinburghstali się znani na całym świecie w 1996 roku, dzięki narodzinom owcy Dolly (pierwszy sklonowany ssak w historii). Ponadto personel tego ośrodka badawczego już zaangażował się w edycję genomu świń, aby również uczynić je odpornymi na wirusa.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika mirmił

Walczyć trzeba z wirusem a

Walczyć trzeba z wirusem a nie modyfikować kury ! A poza tym zapewne będzie to furtka do kolejnych modyfikacji , żeby mniej jadły, szybciej rosły ,mniej piór miały itp. itd. Ja temu mówię STANOWCZE NIE ! 

Portret użytkownika pio

Jeśli patrzeć szerzej to może

Jeśli patrzeć szerzej to może to być próba zawładnìecia praw autorskich do genomu coś jak GMO czyli plan monsanto santoz do praw patentowych na rośliny i zwierzęta i nawozy:) najłatwiej jest zastraszyc i stworzyć lęk stare usunąć no i ¥€$

 

Portret użytkownika Zmiany

Wiecie mam psa.

Wiecie mam psa.

Ten pies wygląda jak zwykły pies ale ma genetycznie zmodyfikowanego kut**a i może chędożyć 24h na dobę... Wierzycie mi? Nie???... To czemu wierzycie "naukowcom" których na oczy nie widzieliście...

Skomentuj