Neurony chorych na autyzm rozwijają się szybciej

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Salk odkryli różnicę między rozwojem komórek nerwowych osób posiadających zaburzenia ze spektrum autyzmu a rozwojem neuronów zdrowych ludzi. Nowe ustalenia mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia natury autyzmu, a także mają szansę pomóc w tworzeniu lepszych technik diagnostycznych oraz terapii leczniczych.

 

Spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) jest niepełnosprawnością, która wpływa na to, w jaki sposób ludzie się komunikują, interpretują uczucia i zachowania innych osób, a także jak doświadczają otaczający ich świat. Zaburzenie najczęściej jest diagnozowane u dzieci, szczególnie u chłopców. Obecnie nie ma konkretnego leku, a nawet nie ustalono dokładnej przyczyny tych zaburzeń.

 

Na dany moment uważa się, że nieprawidłowości we wczesnym rozwoju mózgu mogą prowadzić do autyzmu, jednak trudno ustalić, w którym momencie mogą one następować. Z tej przyczyny głównym wyzwaniem jest określenie znaczących okresów rozwojowych i związanych z nimi stanów komórkowych. Dzięki nowym ustaleniom naukowców być może niedługo uda się pokonać tę barierę diagnostyczną.

Aby przyjrzeć się, w jaki sposób rozwijają się neurony osób cierpiących na ASD naukowcy pobrali próbki komórek skóry od ośmiu osób ze zdiagnozowanym ASD oraz od pięciu zdrowych osób. Następnie komórki przekształcono w pluripotentne komórki macierzyste. Mogą one przekształcić się w dowolny typ komórki w naszym organizmie. Poprzez wystawienie komórek na pewne związki chemiczne, naukowcy postanowili „zmusić je” do przekształcenia się w neurony.

 

Przyjrzano się aktywności genetycznej komórek nerwowych na różnych etapach rozwoju, analizując przy tym ich RNA (cząsteczkę zaangażowaną głównie w produkcję białek, które mogą zawierać informacje genetyczne). Wówczas odkryto interesujące zachowanie komórek na wczesnym etapie rozwoju.

 

Gdy komórki miały stać się neuronami, pewna grupa genów, które wcześniej były powiązane z autyzmem, aktywowała się wcześniej, tym samym prowadząc do przyspieszonego rozwoju. Innymi słowy, komórki nerwowe osób z ASD rosły szybciej i ostatecznie osiągały większe rozmiary niż neurony zdrowych ludzi.

Warto zwrócić uwagę na to, że ASD to dość rozwinięta grupa zaburzeń, która obejmuje zarówno autyzm, jak i np. zespół Aspergera. Nasilenie ASD może znacznie różnić się u poszczególnych osób. Podczas badania wykorzystano komórki osób z określonym rodzajem autyzmu, który powoduje powiększenie mózgu, więc wyniki mogą nie dotyczyć wszystkich osób z ASD.

 

Mimo wszystko naukowcy mają nadzieję, że ich badania będą służyć za podstawę do opracowania nowatorskich podejść do diagnozy ASD we wczesnym okresie rozwoju dziecka, na długo przed tym, jak będzie można dostrzec objawy behawioralne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jolek

tzw zrownoważona depopulacja

tzw zrownoważona depopulacja trwa, stan rozlozony na raty, by przynosić wymierne korzyści elitom,

niestety na chciwość nie znającą granic nie ma rady, kto myśli wie - że juz jest nas za duzo,

wszystko zacznie sie od prostych zawirowań w połaczeniu których dojdzie do resetu cywilizacji jaką znamy,

najprawdopodobniej zacznie sie od głodu i upadku rynków finansowych,

to co bedzie sie działo juz po 2-3 dniach od przerwanych dostaw zywonosci - eskimosi,koziarze i krystianie nazwią po swojemu Armageddon,

będzie to walka o przeżycie tych na powierzchni, ci co szykują się przetrwac pod ziemią będa stanowic przyszlą elite

i w ten sposob przy okazji resetu napiszą historię po swojemu na nowo....

 

Portret użytkownika Ewa U

U mojego wnuka zdiagnozowano

U mojego wnuka zdiagnozowano autyzm  w wieku 6 miesięcy, u drugiego już w pierwszych tygodniach życia.szczepienia MMR podaje się po 1 roku życia, Opowiadanie, że po szczepionce dziecko zachrowało na autyzm jest bzdurą.Kiedyś pierwsze objawy diagnozowano po 1 roku życia, wtedy kiedy podawano tę szczepionkę, teraz należy zwrócić uwagę czy w pierwszych tyg. życia dziecko nawiązuje kontakt wzrokowy, jesli nie to do psychologa.

Portret użytkownika Filozof

Ingerencja w idealnie

Ingerencja w idealnie skonstruowany organizm skutkuje anomaliami we wszystkich jego strukturach. Prawdziwy cel generowania autyzmu za pomocą składników zawartych w szczepionkach może mieć całkiem wymierne korzyści dla elit rządzących. Wszakże celem farmaceutyki jest nieustanne leczenie, gdzie jego nieskuteczność i nieustanne obniżanie odporności układu immunologicznego prowadzi do różnego rodzaju chorob, co automatycznie napędza biznes jakim jest ta część medycyny klasycznej. Celowo ukrywa się dziękczynne działanie jodu, srebra koloidalnego i innych substancji promując absurdalne diety wspierajace założenia zbrodniczej farmaceutyki. Nie wspomnę o zamierzonej toksykacji żywności i genetycznym jej modyfikiwaniu... Generowanie nowych chorób zwiększa zyski, rośnie grupa naukowców, którzy nad nimi pracują projektując nowe toksyczne lekarstwa. Potęga materialna rośnie eliminujacnując ze społeczeństwa słabe jednostki, które sama wygenerowała. Taki depopulacujny biznesik w przerwie między wojnami światowymi, które są najbardziej lukratywne. W finalnym konflikcie wyklonują armię autystycznych geniuszy zaprogramowanych lepiej od terminatora, wierniejszych od psa. Fundamenty Babilonu znowu toczy erozja... Ciekawe ile trwa pełny cykl od ery odrodzenia do ery zniszczenia, bo wygląda na to, że to wydarzenie cykliczne, które różni się jedynie scenariuszem.

Portret użytkownika Filozof

Panie Farmazonie. Byłem

Panie Farmazonie. Byłem świadkiem kilku przypadków jak zupełnie zdrowe dzieci odjeżdżały w świat autyzmu po MMR. Gratuluję głupoty ale rozumiem że praca dla koncernów zobowiązuje. Trochę Ci zajęło żeby znaleźć komentarz... Co tak długo? Buziak.

Skomentuj