Północny biegun magnetyczny wędruje w nieprawidłowym tempie, czy to już przebiegunowanie?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Bieguny magnetyczne Ziemi, zwykle nie stoją w miejscu, ale poruszają się przeważnie powoli po powierzchni planety. Uważa się, że ich droga jest określona przez ruch mas stopionego żelaza w jądrze Ziemi, co bezpośrednio wpływa na pole magnetyczne naszej planety. Jednak w ostatnich latach, z północnym biegunie magnetycznym dzieje się coś dziwnego - porusza się w linii prostej niemal niemal ze stale wzrastającą prędkością. Czy to już przebiegunowanie? 

 

W 2007 roku magnetyczny biegun północny opuścił terytorium Kanady, gdzie znajdował się od początku jego bezpośrednich obserwacji w 1831 roku. Obecnie kieruje się na północ, równolegle do półwyspu Tajmyr, najdalej wysuniętej cześci Azji.

Prędkość wędrowania bieguna wynosi obecnie 64 kilometrów rocznie. Zaledwie kilka lat temu, było ona pięć razy mniejsza. Niektórzy naukowcy sądzą, że ruch bieguna staje się coraz szybszy, a to rzeczywiście może zwiastować przyspieszenie przebiegunowania.

Niestabilność pozycji bieguna magnetycznego prowadzi do oczywistych niedogodności. Pole magnetyczne Ziemi, nawet w dobie GPS, nadal dla potrzeb nawigacji wykorzystywany jest tradycyjny sposób określania kierunku za pomocą kompasu. Na kalibrację kompasu, kluczową rolę odgrywa ustalenie odchylenia na skutek wędrowania bieguna magnetycznego.

 

Do tych celów naukowcy zajmujący się zagadnieniem nawigacji, co kilka lat, aktualizują World Magnetic model - szczegółową mapę pola magnetycznego Ziemi, która daje precyzyjną odpowiedź na pytanie, gdzie powinien się znajdować czubek kompasu w każdym punkcie planety. Obecny model, zbudowany w 2015 roku, miał służyć do roku 2020, ale na początku 2018 roku okazało się, że stał się nieaktualny, bo na skutek przyspieszenia bieguna magnetycznego pojawił się zbyt duży błąd.

Częścią problemu jest związana z ruchomym biegunem, a częściowo - z innymi zmianami w głąb planety. Stopione żelazo, krążącego w rdzeniu wytwarza dużą część pola magnetycznego, który zmienia się wraz ze zmianami w strumieniach głębokości. W 2016 roku, na przykład, tymczasowo zwiększyć magnetyzm głęboko pod północy Ameryki Południowej i wschodniej części Oceanu Spokojnego. 

 

Wszystko to oznacza, że geofizycy muszą przygotować nowy model. Oczekuje się, że będzie gotowy do końca stycznia i będzie aktualny przez kilka lat, zamiast wcześniejszych planów pięcioletnich dla aktualizacji tego modelu danych. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zenek12345

Czesc?

Czesc?

A co jest z biegunem poludniowym? Tez sie przesuwa czy nie?

Czemy wszyscy mowia o polnocnym?

Ten drugi tez jest.

Pozdrawiam

Portret użytkownika RP

Na dailymail.co.uk piszą że w

Na dailymail.co.uk piszą że w tym czasie południowy biegun przesunął się nieznacznie (mniej niż 10km) "On the contrary, the South magnetic pole drift is very slow (less than 10 km per year) and has not changed much over the past few decades, and hence provided a much smaller contribution to the overall model declination error."

Portret użytkownika zenek12345

Wiec czy na półkuli

Wiec czy na półkuli południowej nie powinno sie inaczej kalibrowac kompasu? Zakladam, że natężenie pola mg obu biegunów jest takie same tylko z przeciwnym znakiem. Czyli bedac bliżej bieguna S kompas wskazuje południe a nie północ?  Tak jakbym wziął magnes staly i umiescilbym go blisko kompasu. Co wskaże kompas?

I ciekawe jest to, że bieguny nie leżą na prostej przecinajacej jądro ziemi. Chyba, że leżą tylko jądro zmienia położenie?

Portret użytkownika zenek12345

A drugi koniec strzalki

A drugi koniec strzalki kompasu ten czerwony. Strzalka kompasu jest w polowie niebieska i w połowie czerwona (kolory można sobie dobrać).

Więc jesli bedziemy bliżej bieguna S to ta czerwona strzałka bedzie wskazywać biegun S czy nadal niebieska bedzie wskazywać biegun N? 

Skoro te bieguny nie leżą na prostej przecinającej jadro (patrz różne kierunki i predkosci ich przemieszczania a nawet ich położenie nie jest lustrzanym odbiciem wzgledem pkt. 0,0) to na strzalkę w kompasie siły nie dzialaja z 2 przeciwleglych źródeł. 

Weź kompas i magnes i sprawdź jak sie on zachowuje. Niestety po takiej zabawie kompas padnie ale...

Bawilem sie tak jako dziecko lecz pamietam Smile

Portret użytkownika Jaskiniowiec

Cały czas nie pasuje mi

Cały czas nie pasuje mi założenie, ze jądro planety ziemniak jest z żelaza 

skoro gdzieś głęboko jest ponoć woda w stanie stałym ale mega gorącym 

i skoro podgrzany magnez traci swoje właściwości magnetyczne 

to nie neguje, ze jest tam bardzo ciężki pierwiastek który jest przewodnikiem prądu i ma właściwości magnetyczne ale dlaczego żelazo ? 

Portret użytkownika Natenczas_Wojski

Chodziło Ci pewnie o

Chodziło Ci pewnie o rozgrzany MAGNES, który po przekroczeniu p-ktu Curie traci swoje właściwości. MAGNEZ to pierwiastek metaliczny, srebrzysty, lekki, łatwopalny metal - nie ma żadnych właściwości magnetycznych. Wybucha przy kontakcie z wodą...

Portret użytkownika SurvivorMan

Teoretycznie oczywiste...

Teoretycznie oczywiste... Skoro północny się przemieszcza a Ziemia jak wiadomo jest kulą, to logika podpowiada że południowy także się przemieszcza... Po prostu oś wokół której kręci się planeta, zaczyna zmieniać kierunek... Wierz mi, rozumiem to doskonale... Mnie tylko zastanawia, gdzie są potwierdzenia tego zjawiska z przeciwległej strony planety, bo coś nie mogę się doszukać... A wystarczy to potwierdzić przecież... I dopiero na 100% będzie świat miał pewność co się dzieje...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj