Opublikowano nagranie z lądowania po drugiej stronie Księżyca

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Chińska agencja kosmiczna CNSA opublikowała nagranie z lądownika Chang'e 4 pokazujący moment kiedy pojazd wylądował na drugiej stronie Księżyca. Do udanego lądowania doszło 3 stycznia.

 

Chiński statek kosmiczny musiał wykonać lądowanie autonomicznie, gdyż nie mógł komunikować się w czasie rzeczywistym z kontrolą misji. Przebieg podejścia ustalono gdy na Ziemię odesłane zostały dane z lądownika, co było możliwe za pośrednictwem innego chińskiego satelity umieszczonego w przestrzeni kosmicznej między Ziemią i Księżycem.

Na miejsce lądowania wybrano, ogromną depresję znaną jako Basen Biegun Południowy – Aitken. Jest to największy znany krater z wczesnych lat Księżyca, który jest jednym z największych kraterów uderzeniowych w całym Układzie Słonecznym.

Miejsce lądowania to ciemniejszy obszar na południowym biegunie Księżyca

Agencja CNSA opublikowała również zdjęcie panoramiczne 360 stopni z lądownika, pokazujące łazik Yutu 2 w księżycowym krajobrazie. W terenie jest sporo małych kraterów, których przejechanie może być wyzwaniem dla łazika. Pojazd jest obecnie w trybie uśpionym ale lada moment rozpocznie eksplorację ziemskiego satelity.

Wszyscy mają nadzieje, że uda się zebrać dużo nowych danych na temat składu niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Chińskie lądowanie w tym miejscu to pierwsze takie wydarzenie w historii ludzkości. Chińczycy planują już załogowe misje na Księżyc, a dwa udane lądowanie automatycznych sond badawczych CNSA powoduje, że to wyzwanie wydaje się być w zasięgu możliwości technologicznych Państwa Środka.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Exart2

Wierz mi lub nie - pusta też

Wierz mi lub nie - pusta też może polecieć w najlepsze. Ale ale - jak to się ma do działania silnika rakietowego, przecież toz to idealna ilustracja działania trzeciej zasady, którą tak bezmyslnie negujesz. Miałeś ilustrować swoje twierdzenia nie moje...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Exart2

Próżnia to pojęcie umowne, w

Próżnia to pojęcie umowne, w zależności od potrzeb mówimy o róznych rodzajach prózni, nawet ziemska atmosferę mozna traktować w pewnych przypadkach jak próżnię. Mówimy też o niskiej próżni w przypadku wysokogórskiego powietrza - czy taka próżnia już cię zadowala? A w ksomos nie ma potrzeby sie wybierać, z definicji już w nim się znajdujemy. 

 

Każdy wyniesiony satelita jaki możesz obserwowac na własne oczy jest dowodem na działanie silników rakietowych zgodnie ze stanem naszej wiedzy, bez niej by się tam nie znalazły. Trzecia zasada dynamiki sprawuje się swietnie. 

Portret użytkownika Exart2

Jeszcze o konsekwencjach

Jeszcze o konsekwencjach twojego rozumowania, zgodnie z tym co pisałeś, jesli odrzut nie działa w próżni to równierz niemożliwym jest rzucenie w niej jakiegos przedmiotu, nie mozna nadać ciału pędu, jesli czymś spróbujesz rzucić zostanie to przy twojej dłoni nieruchome nie odrywając się od niej.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj