Opublikowano nagranie z lądowania po drugiej stronie Księżyca

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Chińska agencja kosmiczna CNSA opublikowała nagranie z lądownika Chang'e 4 pokazujący moment kiedy pojazd wylądował na drugiej stronie Księżyca. Do udanego lądowania doszło 3 stycznia.

 

Chiński statek kosmiczny musiał wykonać lądowanie autonomicznie, gdyż nie mógł komunikować się w czasie rzeczywistym z kontrolą misji. Przebieg podejścia ustalono gdy na Ziemię odesłane zostały dane z lądownika, co było możliwe za pośrednictwem innego chińskiego satelity umieszczonego w przestrzeni kosmicznej między Ziemią i Księżycem.

Na miejsce lądowania wybrano, ogromną depresję znaną jako Basen Biegun Południowy – Aitken. Jest to największy znany krater z wczesnych lat Księżyca, który jest jednym z największych kraterów uderzeniowych w całym Układzie Słonecznym.

Miejsce lądowania to ciemniejszy obszar na południowym biegunie Księżyca

Agencja CNSA opublikowała również zdjęcie panoramiczne 360 stopni z lądownika, pokazujące łazik Yutu 2 w księżycowym krajobrazie. W terenie jest sporo małych kraterów, których przejechanie może być wyzwaniem dla łazika. Pojazd jest obecnie w trybie uśpionym ale lada moment rozpocznie eksplorację ziemskiego satelity.

Wszyscy mają nadzieje, że uda się zebrać dużo nowych danych na temat składu niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Chińskie lądowanie w tym miejscu to pierwsze takie wydarzenie w historii ludzkości. Chińczycy planują już załogowe misje na Księżyc, a dwa udane lądowanie automatycznych sond badawczych CNSA powoduje, że to wyzwanie wydaje się być w zasięgu możliwości technologicznych Państwa Środka.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika hs100

No to odpowiedz Oświecony  

No to odpowiedz Oświecony   tylko tym razem rzeczowo i bez wodolejstwa;

1. Dlaczego ze zwykłego ziemskiego samolotu który leci wysoko w stratosferze widać gwiazdy na czarnym tle (samolot leci w dzień) a nie widać ich na czarnym tle żadnego 'zdjęcia księżycowego' ?

2. Dlaczego filmy i zdjęcia są cz-białe i w okropnej jalości, skoro byle jaki smartfon wyposażony jest w aparat cyfrowy który daje kolorowe zdjęcia wysokiej jakości ? Dlaczego nie  zabrali takiego chińskiego smartfona na księżyc ?

3. Czy słyszałeś o zdjęciach rentgenowskich (sam takie posiadałem) i efekcie naświetlania kliszy fotograficznej promieniami rentgena ? A Nasra wykonała bez problemu i 'przywiozła na ziemię'  tradycyjne zdjęcia  wykonane na kliszy i żadne się nie uszkodziło w przestrzeni kosmicznej (czyli w studio).

4. Słyszałeś coś o pasach Van Allena ?

Portret użytkownika Boreasz

PłaskoZiemkowce to Operacja

PłaskoZiemkowce to Operacja Psy-Ops CiA.

Co do lądowania po drugiej stronie księżyca to niezła ściema Kitajców, tak jak ich odwrócone kiedyś zdjęcia z Marsa w kolorze "biało czarnym!" (Nowoczesna technologia Lol WoW

Dobra animacja programistów nic więcej. Deep State/Kabała przenosi się do Chin z USA.

Portret użytkownika Ex-pet

Czym poprzesz te swoje

Czym poprzesz te swoje popiskiwania i wrzaski? Rozumiem, że każdy może wyrazić tutaj swoją opinię, ale nie jest ona niczego warta bez rzetelnego uargumentowania. Przyjść, nawalić, pójść dalej licząc przy okazji, że ktoś się po to schyli i naje. I oczywiście, są tacy którzy bez miary czerpią pożywkę z tego szamba internetu, przykładem jesteś Ty. Wydaje Ci się, że to nie może być prawdziwe, więc tak musi być.

 

Co do płaskoziemia, wykoleić się mozna i bez pomocy spisków czy CIA.

Portret użytkownika Cień

Kolejny sukces Chińskiego

Kolejny sukces Chińskiego programu kosmicznego, myślę że nie bez powodu wylądowali w tym rejonie księżyca, zwykle gdy mówiło się o budowie jakiś przyszłych baz księżycowych to właśnie w kraterach. Czekam na kolejne zdjęcia, filmy i lądowania innych misji. Zobaczymy jak będzie wyglądała rosyjska misja programu Łuna o numerach 25-27 która ciągle jest przesuwana, bo oryginalnie start był planowany na 2009r. Myślę że wtedy trolle będą piać z zachwytu o zaawansowaniu technologicznym Rosji. Amerykanie niech się bawią z misjami Marsjańskimi które są nieopłacalne ekonomicznie i zbyt niebezpieczne na ta chwilę dla potencjalnej misji załogowej.

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Strony

Skomentuj