Opublikowano nagranie z lądowania po drugiej stronie Księżyca

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Chińska agencja kosmiczna CNSA opublikowała nagranie z lądownika Chang'e 4 pokazujący moment kiedy pojazd wylądował na drugiej stronie Księżyca. Do udanego lądowania doszło 3 stycznia.

 

Chiński statek kosmiczny musiał wykonać lądowanie autonomicznie, gdyż nie mógł komunikować się w czasie rzeczywistym z kontrolą misji. Przebieg podejścia ustalono gdy na Ziemię odesłane zostały dane z lądownika, co było możliwe za pośrednictwem innego chińskiego satelity umieszczonego w przestrzeni kosmicznej między Ziemią i Księżycem.

Na miejsce lądowania wybrano, ogromną depresję znaną jako Basen Biegun Południowy – Aitken. Jest to największy znany krater z wczesnych lat Księżyca, który jest jednym z największych kraterów uderzeniowych w całym Układzie Słonecznym.

Miejsce lądowania to ciemniejszy obszar na południowym biegunie Księżyca

Agencja CNSA opublikowała również zdjęcie panoramiczne 360 stopni z lądownika, pokazujące łazik Yutu 2 w księżycowym krajobrazie. W terenie jest sporo małych kraterów, których przejechanie może być wyzwaniem dla łazika. Pojazd jest obecnie w trybie uśpionym ale lada moment rozpocznie eksplorację ziemskiego satelity.

Wszyscy mają nadzieje, że uda się zebrać dużo nowych danych na temat składu niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Chińskie lądowanie w tym miejscu to pierwsze takie wydarzenie w historii ludzkości. Chińczycy planują już załogowe misje na Księżyc, a dwa udane lądowanie automatycznych sond badawczych CNSA powoduje, że to wyzwanie wydaje się być w zasięgu możliwości technologicznych Państwa Środka.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące.


Komentarze

Portret użytkownika ...

Twój wiatrak ma czym wiać

Twój wiatrak ma czym wiać (gęsta atmosfera), na Księżycu nie zawiele jest gazów którymi można "wiać", i większość gazów pochodzi z silnika. Nie neguje też że pył został wymieciony przez te silniki, to Twoje negacja. Jest to jednak nie znaczna siła, pył został wymiaciony na boki wokół lądownika i jest to słabo widocznie na kamerce która jest skierowana bezpośrednio na to co jest pod lądownikiem. Zadymy nie było bo pył nie mógł się unosić w praktycznie znikomej atmosferze. Doceniam jednak praktyczne myślenie z Twojej strony Smile choć nie uwzględniające odmiennych warunków.

Pozdrawiam i bez odbioru

Portret użytkownika Kangur.

... (anonim) ...haha..

... (anonim) ...haha...przecież ja niczego nie neguję, wyraźnie widać na filmiku, że pył, przy tych maluśnych kraterkach ledwo co podskoczył, a przy tak niskiej grawitacji i znikomej atmosferze, tym bardziej powinien, choć chwilkę się unosić Smile

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Hejka

Zmierz sobie ile pył unosi

Zmierz sobie ile pył unosi się w wodzie (jak długo jest mętna)- kilka dni

Jak długo unosi się się w powietrzu- do kilku godzin

Znikomej (braku) atmosferze- opada natychmiast, i się nie unosi

Wniosek im gęstszy ośrodek tym pył dłużej się unosi, im mniej tym krócej, gdy jest blisko próżni opada od razu, kiedy przez grawitację wytraci energię kinetyczną. Energia kinetyczna nadana pyłowi nie była jakaś olbrzymia, nawet pomimo tego że lądownik chuknął o grunt (ale się nierozwalił w drobny mak), nie uderzył jak meteoryt, że pył wzniósł się na wysokość kilkuset metrów. Inna kwestia, którą pominęliście. Kamera była skierowana na to co jest pod lądownikiem a pył był odrzucony na boki. Normalne że nie dużo widać z tego odrzucone. Ale ale to było celowe aby nie było widać Wink

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj