Belgia zakazała uboju rytualnego, wywołując gniew wśród muzułmanów i Żydów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Wraz z nowym rokiem, w Belgii weszły w życie nowe przepisy, dotyczące uboju rytualnego. Od 1 stycznia, belgijskie prawo zabrania praktyk religijnych, stosowanych przez muzułmanów i Żydów w kwestii zabijania zwierząt. Zmiana ta zapoczątkowała powszechną debatę w całym kraju.

 

Ubój rytualny (szechita w judaizmie oraz halal w islamie) polega na uśmiercaniu zwierząt poprzez przecięcie szyi bez wcześniejszego ogłuszania. Zwierzę pozostaje więc świadome aż do samej śmierci w wyniku wykrwawienia.

 

Nowe prawo, zakazujące uboju rytualnego w Belgii, otrzymało silne poparcie ze strony obrońców praw zwierząt oraz środowisk prawicowych. Przepisy uderzają w mniejszości religijne, z których dobiegają głosy, że państwo chce ograniczać ich wolność wyznaniową.

Starszy rabin w Antwerpii, Yaakov David Schmahl poszedł o krok dalej, sugerując, że Belgią rządzą antysemici. Zgodnie z jego słowami, ludzie stojący za przyjęciem tej ustawy mogą mieć jakieś niecne intencje, do których nie chcą się przyznać.

W większości krajów Unii Europejskiej, prawo wymaga ogłuszenia zwierzęcia przed ubojem z powodów humanitarnych, ale zezwala na wyjątki, gdy chodzi o kwestie religijne. Jednak Belgia dołączyła właśnie do niewielkiego grona państw europejskich, tj. Danii, Islandii, Norwegii, Słowenii i Szwecji, gdzie panuje całkowity zakaz uboju rytualnego.

 

Wśród około 11-milionowej społeczności Belgii, 500 tysięcy mieszkańców to muzułmanie, a ponad 30 tysięcy kolejnych to Żydzi. Nowe prawo oznacza, że mniejszości religijne będą zmuszone importować mięso, pochodzące z uboju rytualnego. Liderzy społeczności muzułmańskiej i żydowskiej domagają się zniesienia zakazu w Trybunale Konstytucyjnym, a prawnicy są w tej kwestii mocno podzieleni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Nie leming jak wy

Barany tu chodzi o pieniądze.

Barany tu chodzi o pieniądze. W polsce zwasalizowanym kraju już dawno tego zabronili. Te zwierzęta cierpią mniej niż w przypadku smierci naturalnej. W przypadku krowy jest to natychmiastowy nokaut. Widzialem na yt. Krew nie doplywa do mózgu. A rynek zbytu sie powieksza. Nie dla nas. A tepi ludzie biją brawo. Ciemny lud to kupi.

Portret użytkownika epuzer

Wszystkich, którzy znęcają

Wszystkich, którzy znęcają się nadzwierzętami, oraz tych, którzy do tego nakłaniają  należy "wytracić spośród ludu" - to biblijnie, ale prawnie w Polsce kara za znęcanie się nad zwierzętami jest określona w Kodeksie Karnym i jest nieproporcjonalnie niska w stosunku do czynu. W/g mnie nowelizacja kodeksu nie przyniosła żadnego efektu.

Portret użytkownika emma57

Przecież wiemy, które byty są

Przecież wiemy, które byty są uzależnione od emocji wydzielanych  w sytuacjach stresu związanego z odczuwanym strachem, bólem i przerażeniem.  

Dokonywanie uboju "rytualnego", czyli okrutnego, czyni zadość  zboczonym potrzebom  owych istot.  Należy z tym skończyć niezwłocznie, a  nieludzkie praktyki zakazać i tępić oraz karać.

Portret użytkownika aga aga

A ciemnemu ludowi każą jeść

A ciemnemu ludowi każą jeść mutowane rośliny i mięso, które nie mają energii życia. A potem - ma pan/pani raka. Zobaczcie jak Amerykanie są grubi. Bo jedzą coś bez energii i dalej są głodni i znów jedzą. Ciekawe czy jedzenie GMO jest koszerne?

Portret użytkownika Ahimsa

Przykro mi, Narodowcy, jesli

Przykro mi, Narodowcy, jesli nawet takimi naprawde sa, na pewno nie zakaza tego satanistycznego barbarzynstwa. Jasno wyrazali swoje zdanie np Winnicki, Bosak i inni, nt proponowanego zakazu hodowli zwierzat na futra. Po prostu niewiarygodne, ze ci ludzie mienia sie chrzescijanami... i ze sa bardzo odporni na rzetelna i uczciwa dyskusje zwlaszcza na temat traktowania zwierzat przez ludzi. 

Portret użytkownika Nie leming jak wy

Czy zakaz hodowli w Polsce

Czy zakaz hodowli w Polsce coś zmieni? Uratuje jedno zwierzę? Chodowla będzie przeniesiona do jeszcze bardziej zacofanego kraju gdzie zwieżątka dopiero dostaną po dupie. Tu trzeba zakazać noszenia takiej odzieży i tyle - nie hodowli. Jak ktoś nie będzie mógł tego kupić to zwirzę nie będzie hodowane. Zakaz produkcji na danym obszarze jest jedynie aktam wasalnym. Ale ciemny lud to kupi i będzie bił brawo. H.. , że w szpitalu nawet pieniędzy na mydło w kiblu nie ma i ludzie zdychają na zakażenia.

Portret użytkownika baca

mordy rytualne to domena

mordy rytualne to domena semitów z epoki kamienia... a jako że oni oficjalnie uważają niesemitów za zwierzęta to morduja ludzi na przestrzeni całej ludzkiej historii od starożytnego egiptu aż do teraz...

przecież ta cała "światynia Salomona" przed którą kiwaja się w myckach to "zwykła" koszerna rzeźnia którą zburzyli starożytni rzymianie kiedy się dowidzieli ze tam się składa ofiary z ludzi i czci złotego cielca...

 

Mysle wiec jestem Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych

Strony

Skomentuj