Niedźwiedziom polarnym grozi wyginięcie

Kategorie: 

W przeciągu 30 – 50 lat niedźwiedzie polarne mogą zniknąć z powierzchni Ziemi, powiedział senator Jurij W. Niejołow, członek Rady Arktycznej i były gubernator Jamalsko - Nienieckiego Okręgu Autonomicznego.

 

Sytuacja populacji niedźwiedzi polarnych stała się dziś głównym  problemem także według World Wildlife Fund. W ciągu 2 – 3 lat zwierzęta te mogą zaprzestać reprodukcji. Głównym przyczyną zagrożenia nie jest brak żywności, a globalne ocieplenie – donosi Interfax.

 

Dzisiaj na świecie żyje nie więcej niż dwadzieścia pięć tysięcy niedźwiedzi polarnych. „To będzie niepowetowana strata dla ludzkości, dla naszych potomków. Niedźwiedzie polarne pozostaną w przeszłości, a nasze prawnuki będą wiedziały o nich tylko z książek i filmów" - mówi Niejołow. Przypomniał, że głównym zagrożeniem dla tych zwierząt jest globalne ocieplenie, poprzez szybkie topnienie arktycznego lodu. Niszczone są ich naturalne siedliska. Niejołow uważa także, że należy zaprzestać polowań i skutecznie walczyć z kłusownictwem.

 

W ciągu ostatnich 45 lat liczba niedźwiedzi polarnych na świecie zmniejszyła się o 30%.

„Tylko poprzez skoordynowane wysiłki, przyjęcie przepisów na szczeblu międzynarodowym będzie możliwe zapobieżenie tragedii. Nie ma chyba człowieka, któryby polemizowałby z faktem, że zniknięcie niedźwiedzia polarnego spowoduje nieodwracalne szkody nie tylko dla środowiska Arktyki i kultury rdzennej ludności, ale będzie to stratą dla wszystkich ludzi na świecie „- powiedział Niejołow.

Rosja i USA, na terytoriach których żyją niedźwiedzie, domagają się ochrony tych zwierząt w ramach międzynarodowego traktatu - w ogóle w sprawie rodzajów zwierząt, które są zagrożone wyginięciem. Rosja działa na rzecz zachowania populacji niedźwiedzi polarnych w Arktyce i promuje organizację specjalnego systemu w miejscach koncentracji tego gatunku na Wyspie Wrangla i Ziemi Franciszka Józefa.

„Należy jednak dążyć  do dalszej poprawy ram prawnych i podjęcie bardziej skutecznych środków ochrony niedźwiedzi polarnych, w tym także poprzez rozszerzenie obszaru rezerwatu, który jest domem dla tego gatunku na Wyspie Wrangla. Należy wprowadzić surowsze ograniczenia czasowe dotyczące działalności gospodarczej we wskazanych obszarach, gdzie występuje koncentracja niedźwiedzi polarnych”- podsumował Niejołow.

Reasumując według Niejołowa globalne ocieplenie, topnienie lodowców i kłusownictwo są obecnie głównym zagrożeniem dla niedźwiedzi polarnych.
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Pio'76

Czy jest jakakolwiek metoda

Czy jest jakakolwiek metoda na zatrzymanie procesów, które czy to ręką człowieka, czy jedynie sił natury zostały uruchomione? Nie wydaje mi się. Punkt krytyczny został przekroczony. Lawina ruszyła. Mówią o tym opnie naukowców, którzy nawet w pesymistycznych scenariuszach nie podejrzewali tak gwałtownych zmian. To co miało zająć dobre kilkadziesiąt lat, wg nowych prognoz zajmie najwyżej kilkanaście. W rzeczywistości pewnie będzie to kilka?
Zastanawiam się nad tym, bo po prostu wątpię czy środki i wysiłek należy kierować na powstrzymywanie procesów zmian, czy już lepiej na przygotowanie się na nie.

Portret użytkownika Lofek44

Ale tu nie ma o czym

Ale tu nie ma o czym dyskutować. Losy człowieka na tej planecie są już przesądzone. To kwestia 15-25lat, kiedy popadamy jak muchy po muchozolu. Wytrute zostanie absolutnie wszystko i do końca. Enklawy, gdzie jeszcze będzie można trochę pociągnąć będą znajdowały się daleko od cywilizacji. Resztę czeka stopniowe wymieranie.

Portret użytkownika gnago

Dziwne 1000 lat było znacznie

Dziwne 1000 lat było znacznie cieplej a jakoś nie wygineły z powodu tych upałów. Osobiście zagrożone nie są zmianami klimatycznymi a bronią palną czyli ludźmi.
 
Zostaje jeszcze możliwość przechowalni UFO -zoo te milenium temu

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem