Polscy archeologowie zdobyli pierwszy dowód, w jaki sposób ludzie polowali na mamuty

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Polscy archeolodzy dokonali ważnego odkrycia. W Krakowie w pobliżu kopca Kościuszki odnaleziono mały przedmiot, który ujawnia, jak dawni ludzie polowali na mamuty. Jest to pierwsze takie odkrycie w całej Europie.

 

Wieloletnie wykopaliska w Krakowie pozwoliły wydobyć ponad 110 szczątków mamutów sprzed około 25 tysięcy lat. Jednak dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN powiadomił, że podczas dokładnej analizy kości natknął się na uszkodzone żebro mamuta, w którym znalazł niewielki przedmiot.

Źródło: P. Wojtal

Jak wykazały dalsze badania, obiekt o długości 7 mm to fragment krzemiennego grotu. Archeozoolodzy doszli do wniosku, że dawni ludzie polowali na mamuty, posługując się oszczepami. Ten konkretny fragment utknął w kości żebrowej zwierzęcia, co sugeruje, że myśliwy musiał rzucić włócznią z dużą siłą.

Źródło: P. Wojtal

Odłamana część grotu to pierwsze takie znalezisko w Europie, które bezpośrednio dowodzi, że prehistoryczni ludzie polowali kiedyś na mamuty. Dwa podobne dowody uzyskano tylko na Syberii. Przedmiot ten potwierdza, że dawni myśliwi nie tylko zastawiali pułapki, ale też bezpośrednio atakowali te zwierzęta.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Joker

Nie może być hahaha głowa

Nie może być hahaha Smile głowa wybucha Smile że wiaderkiem drewnianym? Smile nikt w to nie uwierzy. A tak serio to niby jak inaczej mieliby na te mamuty polować? Jak dotąd nie znaleźli jeszcze prehistorycznego ak 47 Smile więc to prawie na bank były włócznie.

Portret użytkownika Robert 46

Wklejasz pan propagandę

Wklejasz pan propagandę antykatolicką, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistościa. Do rozbiorów doprowadziły głównie siły masońskie; tak miłe dla sekty żydowskiej, która Kościoła Katolickiego nie trawi od dwóch tysięcy lat.

Portret użytkownika Robert 46

Co za prymitywny

Co za prymitywny antyklerykalizm pan uprawia.

Wrogowie Polski, byli również wśród głosujących za Konstytucją 3 maja. Celowo ,,uchwalili'' Konstytucję, dokonując prowokacyjnego zamachu stanu, ponieważ przewidzieli jak katastrofalne skutki ta prowokacja będzie miała. Mason Poniatowski wpierw konstytucję wsparł a później przeszedł do Targowiczan. Masońska rewolucja francuska przetrwała dzięki insurekcji Kościuszki: https://wolna-polska.pl/wiadomosci/tadeusz-kosciuszko-bohaterem-narodowym-2016-08 

Warto więc się zastanowić , zanim się kogoś nazwie ,,zdrajcą'', Bo zdrajcy jak i uczciwi ludzie (lub zmanipulowani) byli po obydwu stronach ...

Portret użytkownika baca

kostytucja ukróciła

kostytucja ukróciła warcholstwo czyli liberum veto, blokujące warchołami z ukrainy jakiekolwiek reformy oraz uniemożliwiła klerowi przejmowanie majątków polskich... zdrajcy zrobili targowice a potem poszli na szubienice i wiekszość z nich przyznała się do zdrady przed smiercią...

 

Skomentuj