Alchemia w XXI wieku? Chińscy naukowcy zamienili miedź w złoto

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Zespół chińskich naukowców zamienił miedź w nowy materiał, łudząco podobny do złota. Odkrycie może znacznie ograniczyć wykorzystanie rzadkich i drogich metali w fabrykach.

Profesor Sun Jian oraz jego współpracownicy z Chińskiej Akademii Nauk w Liaoning przeprowadzili eksperyment, polegający na skierowaniu gorącego i naładowanego elektrycznie gazu argonowego na miedziany obiekt. Szybko poruszające się zjonizowane cząstki spowodowały wyodrębnienie się miedzianych atomów, które następnie schłodzono i skondensowano na powierzchni urządzenia zbierającego, tworząc cienką warstwę piasku.

 

Naukowcy umieścili uzyskany materiał w komorze reakcyjnej i użyli go jako katalizatora, by zamienić węgiel w alkohol. Jest to niezwykle wyrafinowany i trudny proces chemiczny, który pomyślnie mogą przebrnąć jedynie metale szlachetne. Jak poinformował zespół w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej, eksperyment zakończył się sukcesem i miedziane nanocząsteczki osiągnęły wydajność katalityczną, bardzo zbliżoną do złota lub srebra.

Warto zaznaczyć, że miedź ma podobną wagę i z wyglądu może przypominać złoto. Alchemicy od dawna postrzegali ją jako potencjalną bramę do błyskawicznego bogactwa. Nowy materiał uzyskany w chińskim laboratorium nie może być jednak wykorzystany do tworzenia fałszywych monet, ponieważ jego gęstość pozostaje taka sama, jak w przypadku zwykłej miedzi. Naukowcy pomimo to są przekonani, że odkrycie może stanowić znaczący impuls dla chińskiego przemysłu.

 

Metoda opracowana przez zespół Suna pozwala na efektywne zasilenie atomów miedzi dużą ilością energii i uczynienie ich elektronów bardziej gęstymi i stabilnymi. Naukowcy uważają, że nowy materiał może wytrzymać wysokie temperatury, utlenianie i erozję. Chińczycy dumnie porównali swoje odkrycie do "wojownika ze złotą zbroją, zdolnego wytrzymać każdy atak wroga". 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Też mi osiągnięcie. A. Rossi

Też mi osiągnięcie. A. Rossi (w 2007), przekształcił nikiel i wodór w miedź - z wydzieleniem olbrzymiej ilości energii. Jego generator (a właściwie 50 małych - bo pozostałe 50 nie ruszyło) - pracował z mocą 500kW. Miał produkować w USA 10KW ogrzewacze dla gospodarstw domowych. Obecnie przyjmuje przedpłaty na 2MW generatory. Nie ma subwencji państwowych w upadających gospodarczo USA i (moim zdaniem) powinien chyba zwrócić się o pomoc do państw walczących z emisją CO2 (jego energia jest czysta). Tylko czy im się to będzie opłacać?

Portret użytkownika Przemo123

"Warto zaznaczyć, że miedź ma

"Warto zaznaczyć, że miedź ma podobną wagę i z wyglądu może przypominać złoto. "

Co proszę?

Gęstość miedzi - 8920 kg/m2

Gęstość złota - 19300  kg/m2

Czyli ponad dwa razy więcej. I to można nazwać podobną wagą?

Tak wiem, że gram wody waży tyle samo co gram złota, czy gram miedzi, ale czy można to porównywać?

 

Portret użytkownika Natenczas_Wojski

Słusznie napisali, że miedź

Słusznie napisali, że miedź ma podobną wagę jak złoto. A nawet więcej - ma identyczną wagę jak złoto! Co znaczy, że kilogram miedzi waży dokładnie tyle samo co kilogram złota. Kilogram pierza czy waty zresztą też, he, he... 

Portret użytkownika baca

chińscy naukowch zużyli

chińscy naukowch zużyli ogromne ilości energi i zamienili miedź w złoto... które jest miedzią...

gdzieś już o podobnym odkryciu słyszałem... aha.... żydowscy naukowcy zużyli ogromne ilości energii i zamienili holokaust Słowian w żydowski holokaust... który jest holokaustem Słowian... 

 

 

Portret użytkownika rocafella

Nie do końca jest to głupi

Nie do końca jest to głupi pomysł.

W elektrowni zawsze jest nadwyżka mocy którą można wykorzystć do zmiany miedzi w "złoto".

Wtedy mozna podmieniać złoto w elektronice na te miedziane a prawdziwe chować do skarbca.

Mamy jeszcze aspekt giełdowy gdzie gdy piewsze urządzenie elektroniczne opuści fabrykę i bedzie sprawne tak jak te na bazie prawdziwego złota to cena giełdowa złota spadnie z powodu mniejszego zapotrzebowania w przemyśle i Chiny będą je mogli skupować taniej niż teraz.

Teraz jest tylko kwestia ceny wyprodukowania miedzianego złota bo jak to będzie o połowę tańsze niż wydobycie uncji prawdziwego to koncerny ten pomysł kupią (a to znowu dodatkowa kasa z patentu).

Jest jeszcze sprawa z postarzaniem produktów. Jeżeli teraz stosuje się twarde luty bez ołowiu które pękają i urządzenie szybciej trafia na śmietnik to dlaczego nie zastosować materiału który będzie mniej trwały od prawdziwego złota i na dodatek będzie tańszy?

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Bardzo ładnie. Bardzo ładnie.

Bardzo ładnie. Bardzo ładnie. To chiński system długotrwałych inwestycji z "przyszłością". Ale z drugiej strony ja już widzę zastosowanie tej technologii w bardzo trwałych, wydajnych, nowoczesnych akumulatorach. Do "komórek" idealne, do samochodów elektrycznych też. Wszędzie. Ciekawe czy coś takiego niedługo się nie pojawi?

Strony

Skomentuj