Odkryto pióra prehistorycznych ptaków zachowane w bursztynie

Kategorie: 

Źródło: Pierre Cockx

Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemii zbadali kolekcję bursztynów, które znaleziono w Birmie. Okazało się, że materiał zawiera niespotykane wśród dzisiejszych ptaków pióra.

 

Zespół paleontologów przeanalizował 31 bursztynów birmańskich, datowanych na około 100 milionów lat. Każdy z nich zawiera dobrze zachowane fragmenty piór ogonowych, należących do starożytnych ptaków, które mogły spełniać przede wszystkim funkcje obronne.

 

Na podstawie analiz, chiński zespół badawczy ustalił, że długie sterówki przypominają ogony współczesnych jaszczurek – dawne ptaki, schwytane przez drapieżnika, mogły odrzucać swoje ogony. Pióra te mogły również służyć do wysyłania sygnałów. Posiadały je tzw. Konfuciuzornisy, wymarłe ptaki z rodziny Confuciusornithidae, które żyły w okresie wczesnej kredy.

Źródło: Cheung Chung Tat

Paleontolodzy twierdzą, że jeszcze nigdy nie widzieli tak specyficznych piór ogonowych. Przyszłe badania być może pozwolą ustalić ich ścieżkę ewolucyjną.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Px

"datowanych na około 100

"datowanych na około 100 milionów" to nie to samo co 100 milionów.Specyficzne warunki potrafią postarzyć lub zachować czy wręcz odmłodzić praktycznie każdy materiał badawczy.Dzięki współczesnej technologi próbki mogą wykazać to czego oczekuje zamawiający.A zajwskisko to nazywa się preparowaniem wyników na potrzebę.Czy nie spotkaliście się z tym np.na studiach?;-)

Skomentuj