W Tasmanii odkryto najwyższe na świecie drzewo liściaste

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Naukowcy zidentyfikowali drzewo liściaste, które można uznać za najwyższe na świecie. Jest to eukaliptuskrólewski  - łac. Eucalyptus regnans - i zostało odkryte w Tasmanii w 2008 roku. Dziesięć lat temu, jego wysokość wynosiła 99,7 m, a teraz drzewo urosło do wysokości 100,5 metrów.

Według specjalistów ten eukaliptus pokonał wysokość stu metrów w ciągu ostatnich trzech lat. Drzewo to zostało nazwane Centurion, bo po łacinie centuria to właśnie liczba sto, ale nazwa ta nie została nadana ze względu na jego wysokość tylko z uwagi na fakt, że było to setne zarejestrowane olbrzymie drzewo w lasach Tasmanii.

Centurion rośnie w rezerwacie Tasmania Tahune Forest w pobliżu przyciągającej turystów "ścieżki powietrznej" Tahune Airwalk. Drugie najwyższe drzewo liściaste to również eukaliptus i też rośnie na tej samej wyspie. Nazywa się Triarius - łac. Prefekt - i znajduje się w Styx Valley. Drzewo to osiąga obecnie wysokość 97 metrów i ma imponujący obwód pnia wynoszący 19 metrów. 

Jak wynika z opowieści XIX wiecznych podróżników, kiedyś spotykano eukaliptusy królewskie, które miały nawet 150 metrów wysokości, ale nie zachowały się żadne ich zdjęcia poza opisami naukowymi z tego okresu. Obecnie najwyższe drzewo świata to sekwoja znajdująca się w Kalifornii, która nazywa się Hyperion i ma aż 115.72 m!

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika b@ron

dziwna sprawa z tym czatem,

dziwna sprawa z tym czatem, żadna przeglądarka mnie nie puści i to postawiłem system od nowa i nic nie dało, wpisy pod artami działają tylko czat, zbiegło mi się to z wymianą routera, pewno pomarańczowi mają jakieś cuda sprzętowe albo win 7 bedzie wymuszał zmianę oprogramowania na wyższe.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj