Dzieci spędzające dużo czasu przed ekranem tabletu lub komputera mogą doświadczyć zmian w strukturze mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, pexels.com

Dzieci, które spędzają więcej niż siedem godzin dziennie przed ekranem, mogą przedwcześnie doznać degradacji część mózgu, która przetwarza informacje zmysłowe. Wyniki sugerują, że spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem telewizora lub komputera może mieć negatywny wpływ na emocjonalny, psychologiczny i kognitywny rozwój dzieci.

Badania finansowane przez National Institutes of Health obejmowały 11 tys. dzieci w wieku od 9 do 10 lat. Naukowcy przeanalizowali 4500 skanów mózgu dzieci. Odkryto, że dzieci które spędzają więcej czasu przed ekranem, doświadczają uszkodzeń kory mózgowej. Ta część mózgu jest odpowiedzialna za interpretację informacji ze świata fizycznego.

Dr Gaya Dowling, główna autorka badania powiedziała, że chociaż skany mózgu wykazały znaczną degradację kory mózgowej, to nie można z całą pewnością przyjąć, że to całkowicie wina przesiadywania przed ekranem.

Dowling dodała jednak, że wywiady oraz inne dane ujawniły, że dzieci, które spędzają więcej niż dwie godziny dziennie przed ekranem, osiągały gorsze wyniki w testach badających rozwój. Kolejne badania będą mogły odpowiedzieć na pytanie, czy media są uzależniające dla bardzo małych dzieci.

Najnowsze wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej sugerują, że dla dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy nie powinny w ogóle siedzieć przed ekranem telewizora. Dzieci w wieku od 2 do 5 lat mogą spędzać do godziny dziennie przed telewizorem. Dzieci w wieku 6 lat i więcej nadal powinny mieć ograniczenia czasowe, aby nie mieć problemów z zasypianiem oraz by nie zaniedbać aktywności fizycznej.

Dr Dimitri Christakis ze szpitala dziecięcego w Seattle podkreśla, że rodzice małych dzieci powinni szczególnie uważać na ekspozycję na nowe media, ponieważ ten okres życia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ludzkiego mózgu.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl

loading...


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Dawniej to do komputerów

Dawniej to do komputerów przyuczali się dorośli albo starsze dzieci czyli młodzież. Obecnie 20 latek może mieć za sobą starz 15 lat grania w gry. To chyba oczywiste, że mózg dziecka się rozwija, a natura nie znosi pustki - więc organizm zapełnia tym co jest dostępne w nadmiarze (seriale gry itp). W tym przypadku głupotą czyli pokemonami. To nie wszystko, oni jeszcze od małego wpierdalają batoniki i ciasteczka z DNA abortowanych płodów, jaki wiadomo przecież tylko do smaku dodawanych. Mnie jakoś nie dziwi, że kolejne pokolenia mają coraz bardziej na wszystko wyje. XD.

Portret użytkownika Przebudźcie się, naprawdę

Najmłodsze pokolenie jest już

Najmłodsze pokolenie jest już pod pełną inwigilacją internetu. Dzieci siedzą godzinami na tabletach czy smartfonach, które często mają aktywne połączenie internetowe (przez wi-fi lub sieć komórkową). Ściągają gry i aplikacje nap ze sklepu Play, wyrażając na wszystko zgody (pozwolenia na dostęp do zdjęć, kontaktów,wiadomości, a nawet na zdalny dostęp do kamery czy mikrofonu). Pozostawiają odciski palców (odblokowywanie telefonu), skanują twarze do zabawnych aplikacji, pozostawiaja próbki głosu. Świat Orwella przenika do rzeczywistości. Więcej nie napiszę, niech każdy sam wyciągnmie wnioski

Strony

Skomentuj