W Teheranie powstają gigantyczne ziemne kratery, które mogą zniszczyć miasto

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons, pixabay.com

Grunt pod stolicą Iranu – Teheranem osuwa się w zastraszającym tempie. Obrazy satelitarne o wysokiej rozdzielczości ujawniły niedawno, że w niektórych miejscach metropolii ziemia osuwa się o 25 centymetrów rocznie. Efektem ubocznym tych zmian geologicznych jest nagłe pojawienie się gigantycznych pęknięć i dziur w niektórych obszarach, co może skutkować zawaleniem się metra w Teheranie.

Naukowcy zbadali dane satelitarne stolicy, zgromadzone w latach 2003–2017 i odkryli postępujące osuwanie się ziemi. Zmiany obejmują około 10% centrum miasta oraz okoliczne wioski na północny-zachód od Teheranu.

 

Efektem ubocznym osuwania jest nagłe pojawienie się gigantycznych pęknięć i dziur w niektórych obszarach. W jednym przypadku rolnik został uwięziony w głębokim na 6 metrów otworze, po tym jak ziemia pękła w miejscu, gdzie znajdował się mężczyzna. Szczeliny, które powstały w pobliżu pól, mają również wpływ na uprawy, ponieważ odprowadzają wodę od upraw.

W nowym badaniu danych satelitarnych naukowcy odkryli, że obecny wskaźnik osiadania ziemi w Teheranie należy do najwyższych na świecie. Powodują to m. in. utrata wód gruntowych spowodowaną suszą, budowa tam i rosnąca populacja. Kolejnym niepokojącym odkryciem było to, że opady nie uzupełniały wyczerpujących się zasobów wód gruntowych, co sugeruje, że degradacja gruntu jest w zaawansowanym stadium.

 

Wcześniejsze badania wskazały na drenaż wód gruntowych jako główną przyczynę osuwania się ziemi. Pierwsze oznaki pojawiały się na początku XXI w. na obszarach rolniczych. Od 2003 roku problem rozszerzył się na wschodnią część miasta.

Nielegalne odwierty przyczyniają się do jeszcze większego obciążenia kurczących się wód gruntowych, co zwiększa ryzyko dodatkowych osunięć. Urzędnicy rządowi próbują rozprawić się z nielegalnymi odwiertami, jednak szacuje się, że około 30 tys. z nich może wciąż działać.

 

Postępujące osuwanie się ziemi może doprowadzić do uszkodzenia torów kolejowych, mostów, rurociągów gazowych i naftowych oraz infrastruktury elektrycznej Teheranu.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Px

Ciekawe z tym podnoszeniem

Ciekawe z tym podnoszeniem mieszkam 70m od plaży w miejscowości o ponad 200 letniej tradycyji osrodka wypoczynkowego.Piszę o tym dlatego,że woda zarówno wtedy na najstarszych fotografiach a jeszcze wczesniejszych rycinach znajdowała się w tym samym miejscu co i dziś.Mało tego lata były cieplejsze (zaznaczam lata) niż teraz.Co więc na to znawcy.Wiemy jak zachowują się naczynia połączone lyb własnie nie wiemy.

Skomentuj