Akcelerator LHC został wyłączony na czas modernizacji

Kategorie: 

Źródło: CERN

W poniedziałek rozpoczęły się prace modernizacyjne Wielkiego Zderzacza Hadronów, które wymagają wstrzymania eksperymentów. Akcelerator zostanie ulepszony, aby mógł wykonywać zderzenia cząstek z zaplanowaną energią 14 teraelektronowoltów (TeV). LHC będzie „stał” bezczynnie przez dwa lata.

 

Podczas eksperymentów, które były prowadzone w latach 2015-2018, Wielki Zderzacz Hadronów wykonał około 16 bilionów kolizji protonowych z energią 13 TeV. Naukowcy zdobyli również ogromne zestawy danych dzięki zderzaniu jonów ołowiu z energią 5,02 TeV. Dzięki tym eksperymentom, CERN pozyskał ponad 300 petabajtów danych, które wymagają dokładnego przeanalizowania.

Podczas drugiego sezonu prac, Wielki Zderzacz Hadronów wygenerował 5 razy więcej danych niż podczas pierwszego etapu. Dzięki prowadzonym badaniom, fizycy mogli lepiej zrozumieć właściwości bozonu Higgsa i poszerzyli swoją wiedzę na temat cząstek fundamentalnych.

3 grudnia rozpoczęła się zaplanowana modernizacja, która pozwoli wykonywać zderzenia z zaplanowaną już w 1994 roku energią 14 TeV. Cały akcelerator oraz detektory zostaną ulepszone i przygotowane do rozpoczęcia trzeciego sezonu prac. Kolejne eksperymenty w Wielkim Zderzaczu Hadronów rozpoczną się dopiero na wiosnę w 2021 roku.

 

W tym samym czasie odbywa się osobna modernizacja, która pozwoli przekształcić akcelerator w Wielki Zderzacz Hadronów o Dużej Świetlności (HL-LHC). Dzięki ulepszeniom w ramach tego programu, maszyna będzie mogła generować do 7 miliardów kolizji na sekundę, tj. o 7 razy więcej niż dotychczas. Budowa Wielkiego Zderzacza Hadronów o Dużej Świetlności będzie wymagała kolejnego wyłączenia akceleratora pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku. Usprawniona maszyna będzie gotowa do dalszych prac w 2026 roku.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

Przeżyłem już 35 wiosen to

Przeżyłem już 35 wiosen to całkiem sporo.Przeżyłem też bardzo poważne choroby i dwa razy byłem na granicy życia i śmierci.Mam wystarczająco dużo przemyśleń ,a że poczułem też oddech śmierci to wiem też iż w jej obliczu nie zaczne panikować i wierzyć w bajki tak jak ty.Mogę ci tylko współczuć że jesteś stary a naiwny ...w Mikołaja też wierzysz??

Pomine już to że zero merytorycznych argumentów ,tylko czepienie się wieku co w przypadku faceta który ma z górki do 40-tki jak ja jest żałosne

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Portret użytkownika Max 1983

Jestem który jestem....jako

Jestem który jestem....jako rozwinięcie twojego nicka proponuje coś takiego.Jestem który jestem, czyli zindoktrynowany od małego ,pozbawiony refkleksji wyprany z mózgu przez kler baranek, który będzie wzywał czarnego kwicząc jak świnka na łóżu śmierci, by księżulek przerwał bawienie się z chłopcami na plebanii i dał mu ostatnie namaszczenie, bo innaczej do nieba nie pójde::)

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Wszyscy wiedzą, że ceny

Wszyscy wiedzą, że ceny energii elektrycznej w Polsce w przyszłym roku wzrosną w sposób drastyczny. Wszyscy wiedzą, że ma to związek z drożejącymi uprawnieniami do emisji CO2. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę dlaczego tak się dzieje. Otóż od 1 stycznia 2018 r. wspomniane uprawnienia uznano oficjalnie za formę instrumentu finansowego. W efekcie firmy inwestycyjne zaczęły skupować uprawnienia na masową skalę. Sztucznie zwiększony popyt przyczynił się do wzrostu ceny uprawnień o 150 proc.! Niestety polska gospodarka tej spekulacji może nie wytrzymać. Całość: http://niewygodne.info.pl/artykul9/04650-Spekulacje-na-cenie-uprawnien-CO2.htm

PS

Tylko Liga Świata pisała o tym już od 4 lat co czeka świat. CO2 będzie przyszłą jedyną walutą w NWO666. Bydełko będzie tą walutą płacić szatanowi za prawo do życia, oraz za wodę i pożywienie, pewnie za wszystko inne też. Jak? Obliczą ile czego bydle spala przez całe życie i potem musi to być spłacone z odsetkami (lichwiarskimi chyba to oczywiste) pracą w miastach obozach koncentracyjnych. https://ligaswiata.blogspot.com/2018/12/smog-smugi-chemiczne-czyli-droga-do.html

Portret użytkownika Servus

Są cywilizacje które

Są cywilizacje które zaglądają w nasz wymiar lecz zbyt długo nie mogą w nim pozostawać. My szukamy tego okna trochę na ślepo i mało rozważnie a to jedna z wielu możliwości to tak jakby małpie dać broń. Jeszcze do tego nie dorośliśmy. Zamiast przeznaczać miliardy na pierdy dbajmy o naturę. 

Strony

Skomentuj