Rzadkie zjawisko na półkuli południowej, dwie komety jednocześnie na nieboskłonie

Kategorie: 

Kometa PanSTARRS zbliża się coraz bardziej do Słońca. Wraz z postępem tego procesu rośnie też chmura gazów odparowywanych z jej jądra na skutek rosnącej temperatury w okolicy gwiazdy. Oprócz tego na półkuli południowej widoczna jest już druga kometa Lemmon.

 
Obserwatorzy nieba dysponujący lepsza widocznością niż ta panująca nad Polską twierdzą, że kometa PanSTARRS jest już widoczna gołym okiem. Tak jak przewidywano najlepsze warunki do obserwacji panują zaraz po zachodzie Słońca. Kometa znajdzie się najbliżej gwiazdy 10 marca 2013. Dystans wyniesie 0,3 AU. Niestety ze względu na jej usytuowanie o 15 stopni od Słońca dopóki ono nie zajdzie to jego blask przysłoni kometę.
Jak na razie nic nie wskazuje na to aby miało dojść do fragmentacji tego ciała niebieskiego więc pozostaje liczyć na dobrą pogode w Polsce co może pozwoli ją zobaczyć chociaz raz i w naszym kraju. Za to na półkuli południowej nadal widac kometę PanSTARRS i juz pojawiła się kometa Lemmon (C/2012 F6). Jak widać na powyższym zdjęciu obie są widoczne nawet równocześnie. To ekstremalnie rzadki przypadek aby na nieboskłonie były dwie komety.
Wieczorne niebo nad putynią Atacama. Komety Lemmon i PANSTARRS obie z warkoczami - Źródło: Yuri Beletsky
Jednocześnie a na dodatek nadlatuje większa trzecia i niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych kilkunastometrowych obiektach, które minęły lub miną naszą planetę. Niepokojące jest to, że obiektów tych jest coraz więcej a na dodatek zaczely też spadać na Ziemię.
 
 
 
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika 8pasazer

Warkocz to tylko gaz i pył -

Warkocz to tylko gaz i pył - praktycznie nic, ale odbija światło. Komety to to kule skał i lodu, od ~1 do ~50 km średnicy. Upadek na Ziemię - katastrofalny w skutkach, jednak zawsze z uprzedzeniem - to jasne obiekty i dobrze je widać. Na razie bezpośrednie spotkanie nam nie grozi. Ale Mars ma szanse w 2014:
http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?p=864
(tam też przykładowe szacowanie skutków uderzenia)
 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem