Wykonano pierwsze w historii zdjęcie bieguna północnego Słońca

Kategorie: 

Źródło: ESA/Royal Observatory of Belgium

Widzimy Słońce każdego dnia. W kierunku naszej gwiazdy wysłaliśmy nawet kilka sond kosmicznych. Ciekawostką jest, że jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji zobaczyć bieguna północnego Słońca. Ten dzień właśnie nadszedł.

 

Nie jesteśmy w stanie bezpośrednio zobaczyć biegunów gwiazdy, dlatego naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej posłużyli się danymi z satelity Proba-2, który prowadził obserwacje Słońca z pomocą teleskopu ultrafioletowego SWAP.

 

Specjaliści wykorzystali setki obrazów, wykonanych z pomocą wspomnianego instrumentu. Po około 6 miesiącach prac, udało się odtworzyć zdjęcie bieguna północnego Słońca. Nie jest to fotografia, lecz wygenerowany obraz, który powstał w oparciu o dane satelity Proba-2.

Źródło: ESA/Royal Observatory of Belgium

Dotychczasowe obserwacje skupiały się na regionach równikowych Słońca. Jednak już za dwa lata rozpocznie się misja statku kosmicznego Solar Orbiter agencji ESA, który zbada oba bieguny naszej gwiazdy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Groot

Trochę to dziwne, przesyłają

Trochę to dziwne, przesyłają zdjęcia z "Marsa, Słońca" a z ziemskiego bieguna nie ma. Też przed chwilą szukałem ale nic konkretnego nie znalazłem. Jakieś dwa lata temu oglądałem zdjęcia bieguna płn. zrobione przez rosyjskiego satelitę i na tamtych zdjęciach czapa lodowa była o wiele większa, niż na tych powyżej.

UNIA MUSI UPAŚĆ.

Strony

Skomentuj