W Tokio powstała kawiarnia obsługiwana przez roboty sterowane przez sparaliżowanych ludzi

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W dniu 26 listopada, w budynku Nippon Foundation w Tokio odbyło się uroczyste otwarcie bardzo szczególnego rodzaju kawiarni. Nazywa Dawn ver.β  i jest całkowicie obsadzona kelnerami robotami. Jednak to nie są zwykłe roboty, sterują nimi sparaliżowani ludzie.

 

Technologia umożliwiająca tworzenie awatarów robotów sterowanych przez ludzi przykutych do łózka lub wózka inwalidzkiego, została opracowana przez firmę Ory, która specjalizuje się w robotyce dla niepełnosprawnych. Inoue-D to 120 cm wysokości robot, który może być obsługiwany zdalnie z domu sparaliżowanego człowieka i to nawet jeżeli operator ma kontrolę tylko nad ruchem gałek ocznych. Dzięki Inoue-D będzie on w stanie przenosić przedmioty, rozglądać się i rozmawiać z ludźmi.

Utworzony w współpracy Ory, NPO Nippon Foundation i linią lotniczą ANA, kawiarnia Dawn ver.β przygotowana jest tak, aby przypominać kawiarnię z 2008 zaprezentowaną w anime "Czas Ewy", które przyczyniło się również do rozwoju projektu.

 

Jednak „beta” w nazwie sugeruje, że jest to przedsięwzięcie ograniczone czasowo i zostanie otwarte tylko do 7 grudnia. W tym czasie obsadę zapewni dziesięć osób sparaliżowanych po urazach rdzenia kręgowego, którzy będą pracować w domu. Pracując zdalnie będą normalnie wynagradzani. Będą mieli wypłacane 1,000 jenów - 33 zł - na godzinę za pracę w niepełnym wymiarze godzin.

 

W czasach, w których ludzie skarżą się, że roboty przejmują wszystkie zadania, miło jest zobaczyć roboty, które dają pracę ludziom i to jeszcze niepełnosprawnych. Więc jesli będziesz w Tokio i masz czas 

Dawn ver.β 
Adres: Tokyo-to, Minato-ku, Akasaka 1-2-2, Nippon Foundation Bldg. 1F 
東京都港区赤坂日本財団ビル1F 
Dni otwarcia: 26-30 listopada, 3-7 grudnia 
Godziny: 13-17

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

Patrze na ta młoda Japonke z

Patrze na ta młoda Japonke z drugiego filmiku.Nie wiem czy jej stan jest wynikiem choroby, czy np jej głupoty.Jednak jeśli istnieje istota która mogła by w jednej chwili jej piekło zakończyć a tego nie zrobi, to nie znajduję słów by wyraźić jak bardzo tą istotą gardze.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Max 1983

Przeczytaj jeszcze raz

Przeczytaj jeszcze raz artykuł to się do wiesz ,bo nawet piszę jakie wynagrodzenie dostają.

To dobrze że są takie inicjatywy ,może choć trochę to osłodzi straszny los osób sparaliżowanych(zwłaszcza całkowice).Zawsze to jakieś zajęcie ,uczucie że może jest się jakoś tam potrzebnym ,zabicie nudy,no i jakiś zarobek.Mam nadzieję jednak że jeszcze pare lat i coś takiego jak paraliż nie będzie istniało ,bo naukowcy wolni od religijnych zabobonów i czekania na zbawiciela ...sami tych ludzi zbawią.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Medium

Tak Max 1983, doczytałam ale

Tak Max 1983, doczytałam ale nie chciałam już edytować mego posta. Moje drugie pytanie o podatek nie znajduje jednak odpowiedzi w artykule.

Wyobrażam sobie, jak olbrzymią satysfakcję mogą odczuwać sparaliżowani pracownicy, ale z pewnością nie wszyscy. Będzie tu ważny psychiczny stan chorego oraz jego preferencje. Nie każdego stworzono do zawodów (zajęć) służebnych.

Ludzie twórczy nie będą już czuć spełnienia w tej roli moim skromnym zdaniem. 
 

Portret użytkownika Max 1983

Zapewne masz racje.No ale

Zapewne masz racje.No ale jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził.Jest to krok w dobrym kierunku.Niestety cześć z tych twórczych ludzi leży w łózku ,robi pod siebie i może tylko oczami mrugać.Czasem zwłaszcza jak się nie jest całkowicie sprawnym i zależnym od siebie trzeba się zadowolić tym co ci dają, nawet jesli to tylko nędzna namiastka twoich pragnień bo i tak nie masz innego wyboru.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Skomentuj