Odkryto bakterie, które żywią się dwutlenkiem węgla i ropą naftową

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin odkryli nowe rodzaje mikrobów. Część z nich korzysta z węglowodorów jako źródła energii. To oznacza, że bakterie te mogą pomóc zmniejszyć stężenie CO2 w atmosferze, a nawet usuwać zanieczyszczenia ropą naftową.

 

Zespół badawczy odkrył niezwykłą różnorodność wśród drobnoustrojów, żyjących w rowie tektonicznym Guaymas w Zatoce Kalifornijskiej. Na głębokości niemal 2000 metrów, temperatury sięgają 200 stopni Celsjusza z powodu aktywności wulkanicznej. To właśnie tam, naukowcy znaleźli zupełnie nowe bakterie.

Źródło: Brett Baker

Korzystając z batyskafu, pobrano próbki osadów, a w laboratorium dokonano sekwencjonowania DNA. Badania pozwoliły rozróżnić 551 genomów, z czego 22 były dotychczas nieznane nauce. Wśród odkrytych drobnoustrojów są takie, które żywią się węglowodorami, takimi jak metan, propan czy butan. Ustalono, że żyjące głęboko pod wodą mikroorganizmy zapobiegają uwalnianiu gazów cieplarnianych do atmosfery.

 

Zdaniem naukowców, nowo odkryte bakterie można wykorzystać do walki z globalnym ociepleniem, a nawet do oczyszczania oceanów z ropy naftowej. Natomiast samo odkrycie potwierdza, że wciąż bardzo niewiele wiemy o życiu bakteriologicznym, a na Ziemi wciąż istnieją miliony nieznanych nam mikroorganizmów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Takitam

Wiele bakterii "żywi się" CO2

Wiele bakterii "żywi się" CO2 tak samo jak rośliny. Nic nowego nie odkryto. A bakterie żywiące się węglowodorami były użyte do likwidacji plam ropy naftowej po wycieku dużej ilości ropy z rozbitego tankowca - o ile dobrze pamiętam nazywał się on "Torey Canyon". Najwidoczniej świerzo upieczeni "naukowcy" nie czytają prac naukowych swoich starszych kolegów. I tyle w temacie tego cudownego odkrycia.

Portret użytkownika andrzej_w

 >  Najwidoczniej świerzo

 >  Najwidoczniej świerzo upieczeni "naukowcy" nie czytają prac naukowych swoich starszych kolegów.

Obawiam się raczej, że to redaktorzy takich serwisów jak zmianynaziemi i ich czytelnicy nie czytają prac naukowych tylko bezmyślnie kopiują rewelację z innych serwisów. O naukowców raczej bym się nie martwił.

Skomentuj