Naukowcy z Niemiec coraz bliżej okiełznania fuzji jądrowej

Kategorie: 

Źródło: Instytut Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka

W ostatnich miesiącach, niemieccy naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka w Greifswaldzie eksperymentowali ze swoim stellaratorem Wendelstein 7-X. Fizycy powiadomili nas, że ich sztuczne słońce uzyskało rekordową wydajność plazmy dla reaktorów fuzyjnych tego typu.

 

Podczas badań, które odbyły się między lipcem a listopadem bieżącego roku, niemieccy fizycy rozgrzali plazmę w swoim stellaratorze do temperatury 20 milionów stopni Celsjusza. Plazma uzyskała gęstość 2 x 1020 cząstek na metr sześcienny i po raz pierwszy uzyskała energię na poziomie 1 megadżula. Co więcej, udało się ją podtrzymać przez 100 sekund.

 

Wendelstein 7-X regularnie ustanawia nowe rekordy wydajności plazmy dla stellaratorów. Reaktor fuzyjny przechodzi przez modernizację, aby w przyszłości można było osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Niemieccy naukowcy skupiają się teraz na podwyższeniu temperatury plazmy i podtrzymaniu jej przez całe 30 minut. Modernizacja zakłada między innymi ulepszenie ścian komory, aby zabezpieczyć ją przed wysokimi temperaturami.

Źródło: Instytut Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka

Naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka w Greifswaldzie opracowują koncepcję stellaratora, który różni się od tokamaków tym, że plazma stabilizuje się sama, bez konieczności przepuszczania przez nią prądu. Swój wkład w rozwój reaktora Wendelstein 7-X mają także naukowcy z Polski, którzy współkonstruowali system wstrzeliwania izotopów wodoru, deuteru lub trytu do gorącej plazmy wodorowej, opracowali system zasilania cewek nadprzewodzących i zbudowali elementy systemu diagnostyki stellaratora.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika bgt

najbliżej zbudowania

najbliżej zbudowania działającego reaktora fuzyjnego są chinczycy jakiś czas temu udało się im podgrzać plazme do 100 mln stopni czyli tyle ile powinno być teraz pracują nad utrzymaniem plazmy w tym stanie przez 17 minut jak im sie uda to mamy gotowy działający prototyp. Chinczycy szacują że osiągną zamierzony efekt za około 5 lat. 

 

Portret użytkownika andrzej_w

Jak doszedłeś do takiego

Jak doszedłeś do takiego wniosku? Na postawie tego, że obecnie, w fazie laboratoryjnych testów udało się plazmę utrzymać przez 1/2h? To przecież naturalne, że będzie się dążyć do tego żeby plazma była utrzymywana godzinami, miesiącami, a pewnie i latami. 

Skomentuj