Badania ujawniają, co przyczyniło się do wyginięcia syberyjskich jednorożców

Kategorie: 

Źródło: W. S. Van der Merwe/Natural History Museum

Wydawałoby się, że jednorożce są istotami mitycznymi i nigdy nie istniały. Tymczasem nauka nie tylko potwierdziła, że zwierzęta te faktycznie stąpały kiedyś po Ziemi, ale mogły nawet współistnieć z ludźmi. Dzięki najnowszym badaniom dowiadujemy się, kiedy i co mogło przyczynić się do wyginięcia tego gatunku.

 

Białe konie z długim rogiem istnieją tylko w naszej wyobraźni. Prawdziwe jednorożce, Elasmotherium sibiricum, wyglądały raczej jak włochate nosorożce i prawdopodobnie miały z nimi wiele wspólnego. Były to roślinożerne zwierzęta o masie do 4 ton, które żyły w Eurazji – na terenie współczesnych Chin, Kazachstanu, Mongolii i Rosji.

Międzynarodowy zespół naukowców przebadał 23 kości jednorożców syberyjskich metodą datowania radiowęglowego. Badanie potwierdziło, że szczątki należą do zwierząt, które żyły od 35 tysięcy do 39 tysięcy lat temu. To oznacza, że istoty te mogły nawet współistnieć z ludźmi. Przypuszcza się, że gatunek Elasmotherium sibiricum wyginął z powodu zmian klimatycznych – wraz z nadejściem epoki lodowcowej w Eurazji, gwałtowny spadek temperatury spowodował zamarznięcie gruntu i znaczną redukcję roślinności.

 

Z kolei badania genetyczne, przeprowadzone na Uniwersytecie w Adelajdzie wykazały, że przodkowie Elasmotherium sibiricum oderwali się od przodków wszystkich żyjących nosorożców ponad 40 milionów lat temu. Jednorożce syberyjskie najprawdopodobniej były bardzo dalekimi kuzynami afrykańskich nosorożców białych, a nie jak wcześniej przypuszczano, azjatyckich nosorożców sumatrzańskich czy dawno wymarłych eurazjatyckich nosorożców włochatych.

 

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

syberyjskie jednorozce

syberyjskie jednorozce istnieją zyją w korei półncnej maja tam swoje legowisko za siedziba kim dzong una.Żyja tylko ylko w tej tajemniczej magicznej krainie gdzie mogą przechodzić do świata ludzi a takze przyjmowac ludzka postać.w ludzkiej postaci róg zmienia sie w instrument muzyczny ktory jednorozec nosi przy sobie.w pewnych warunkach te granice moga przekraczac tez ludzie  jednak nawet magiczne krainy nie sa wolne od problemów i konfliktów.Dlatego jednorożce nie sa codziennoscia i by przetrwać unikaja kontaktu z złem tego świata.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika kapitan ameryka

syberyjskie jednorozce

niewiem z kąd te dziwne informacje panie. jednorozce sa magicznymi stworzeniami niesmiertelnymi zyjacymi wiecznie o ile nie zostana zabite .nieposiadaja uczuc ale ich moc jest ogromna .w lesie w ktorym zyje jednorozec trwa wieczna wiosna a ludzie nie moga upolowac zadnego zwierzecia.      

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Skomentuj