NASA świętuje udane lądowanie sondy InSight na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Przed godziną 21:00 czasu polskiego, sonda InSight dokonała udanego lądowania na powierzchni Marsa. Jest to pierwsza misja kosmiczna, która zajmie się badaniami geologicznymi i wykona odwierty na Czerwonej Planecie.

 

Sonda InSight została wystrzelona w kosmos 5 maja 2018 roku z pomocą rakiety Atlas V. Start odbył się z amerykańskiej Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Sonda potrzebowała niemal 7 miesięcy, aby dotrzeć na Marsa.

Źródło: NASA

26 listopada, lądownik wszedł w marsjańską atmosferę z prędkością 19800 km/h. Wtedy sonda rozpoczęła procedurę lądowania, która trwała niemal 7 minut. W tym czasie, InSight musiała autonomicznie i bezbłędnie wykonać szereg czynności, w tym uruchomić silniki hamujące i spadochron. NASA odebrała sygnał od zrobotyzowanej sondy, który potwierdził, że lądowanie na marsjańskiej równinie wulkanicznej Elysium Planitia zakończyło się powodzeniem. Otrzymaliśmy również pierwsze zdjęcie z Marsa.

Pierwsze zdjęcie, wykonane przez sondę InSight na Marsie - źródło: NASA

W przeciwieństwie do poprzednich misji kosmicznych, ta skupia się na wnętrzu Marsa. InSight wyposażona jest w szereg instrumentów naukowych, w tym w urządzenie Kret HP3, które zostało opracowane przez polskich naukowców. Z jego pomocą, sonda wykona dziurę o głębokości 5 metrów i zbada ciepło wydobywające się z powierzchni Czerwonej Planety. Sonda przeprowadzi również badania sejsmiczne i geodezyjne.

 

Lądowanie na powierzchni Marsa nie było jedynym wyzwaniem, przed którym stała misja InSight. Sonda musi teraz przygotować panele słoneczne, które stanowią jedyne źródło prądu elektrycznego. Kolejnym etapem misji będzie przygotowanie zrobotyzowanego ramienia, które będzie umieszczać poszczególne instrumenty naukowe. Sonda InSight będzie prowadziła badania przez około dwa lata, tj. do 24 listopada 2020 roku.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika arF

Na pewno zapomniałeś

Na pewno zapomniałeś uwzględnić, że to aparatura pomiarowa przetwarza obraz.  Na pewno użyli urządzenia bardziej światłoczułego spodziewając się mniejszej ilości promieniowania docierającego tam.

Zawsze gdy coś się nie zgadza proble leży głównie w założeniach. A założyłeś że aparatura dzała tak samo jak oko.

Portret użytkownika Exart

Dobra, tu mnie masz,

Dobra, tu mnie masz, wyjasniam, tylko ciii, ani nikomu słówka, to tajemnica poliszynela: ...bo Ziemia jest... p ł a s k a...

 

Widzisz, zamiast oczekiwać wyjasnień, i to od kogo, od przypadkowych osób z sieci?? - a kim one są, może to zwyczajne ciemniaki, czemu moje wyjasnienia miały by być wiarygodne - już dawno mogłeś sam to ogarnąć, bys dzisiaj nie bełkotał jak sprzedawca srajtaśmy za komuny.

 

-edit-

 

Tam jest jasno? jak jasno? Po czym to stwierdzasz??? co to znaczy jasno? Często wasze problemy z niezrozumieniem czegoś wynikają z zadawania niewłaściwych pytań, błędnej interpretacji zagadnień, posługiwania się potocznymi definicjami... O KIJ CI CHODZI?

Portret użytkownika b@ron

czekaj... jakby ci to

czekaj... jakby ci to wytłumaczyć... jasność to widzisz, a ciemności nie widzisz ...albo jak chcesz to zrób eksperyment, tylko sobie krzywdy nie zrób proszę...

zapal światło zamknij oczy... to jest ciemność

                       otwórz oczy... to jest jasność

tylko nie pomyl

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Exart

Baron, przemyśl sobie:

Baron, przemyśl sobie: wchodząc z oswietlonego Słońcem podwórza do pomieszczenia, korytarza, lub piwnicy w pierszym odruchu możesz niczego nie widzieć po czasie jednak możesz widzieć wszystko całkiem normalnie. Kiedy teraz wyjdziesz na zewnątrz możesz być wręcz oślepiony porażającą jasnością, zwłaszcza Zimą, jednak po czasie znów będziesz widział normalnie. Oko dostosowuje się, nazywamy to akomodacją, po chłopsku: przyzwyczajeniem. Podobnie dobranie sprzętu do danych warunków, jesli tylko bedzie odpowiednio podyktowane tymi warunkami pozwoli otrzymać obraz o odpowiedniej jasności i kontraście. Przykład: myślistwo i lornetki zmierzchowe. Masz więc sprzęt dostosowany, a o ile lepiej będzie dostosowany w przypadku fotografii, gdzie dobierasz czułości, przysłony, ekspozycje... jednak muszę Cię zmartwić: na marsie jest jasno, co już wyjasniłem tutaj.

 

Jak widać szukacie dziurym w całym, ale nie musicie już szukać, bo ją dla Was znalazłem: to braki w wiadomościach o otaczającym świecie, i innej nie ma.

Portret użytkownika Exart

Odczucia właściwe jednostce

Odczucia właściwe jednostce cechuje ich naoczność i bezposredniość, więc o swoim samopoczuciu wiem wprost bez dowodów innych niż ono same. Jeśli zaś chodzi Ci o to czy moge Tobie to udowodnić: PO KIJ MIAŁBYM TO ROBIĆ? 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj