Google News może zostać zamknięte w Europie ze względu na unijny podatek od linków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Jeden z czołowych menedżerów korporacji nie wykluczył, że Google News zostanie zamknięte w krajach Unii Europejskiej, jeśli Bruksela wprowadzi nowy podatek za linkowanie do wiadomości.

Wiceprezes działu informacyjnego Google'a, Richard Gingras, przyznał, że firma jest zaniepokojona unijną propozycją potrącania podatku od linków. Inicjatywa w założeniu ma być rekompensatą wobec twórców wiadomości, ponieważ fragmenty ich artykułów pojawiają się w wynikach wyszukiwania.

 

Gingras powiedział w rozmowie z The Guardian, że przyszłość Google News na terenie Unii Europejskiej będzie zależeć od tego, czy Bruksela odpowiednio sformatuje przepisy. Przypomniał również historię z 2014 roku, gdy rząd Hiszpanii próbował obciążyć Google'a podatkiem za linki. W odpowiedzi firma zamknęła usługę Google News w tym kraju, a największe hiszpańskie serwisy informacyjne odnotowały znaczny spadek ruchu na stronach.

Tradycyjni wydawcy wiadomości często obwiniają Google'a za pochłanianie znacznej części dochodów z reklam, które niegdyś służyły jako wsparcie dla publikacji drukowanych. Wiele firm musi jednak pamiętać, że są w dużym stopniu uzależnione od Google News, jeśli chcą przyciągnąć jak największe grono czytelników na swoją stronę i wygenerować większe dochody w przestrzeni cyfrowej.

 

Google ostro lobbuje przeciwko europejskiej propozycji podatku, który miałby na celu zapewnienie twórcom treści cyfrowych, wynagrodzenia za pojawianie się ich tekstów w najpopularniejszej wyszukiwarce świata. Projekt został w przeważającej części poparty przez europosłów, ale Google ma nadzieję, że zdoła jeszcze wpłynąć na Komisję Europejską i państwa członkowskie, zanim wszystko zostanie zatwiedzone.

 

Unia Europejska jest jedną z niewielu organizacji na świecie na tyle potężnych, by wymusić zmiany w działaniu gigantów technologicznych, takich jak Google czy Facebook, którzy niechętnie zgodzą się na utratę około 500 milionów użytkowników. Brukselę można więc śmiało uznać za centrum bitew o przyszłość Internetu.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj