Odtajnione archiwa ujawniają przyczyny niezwykłych eksplozji w Wietnamie

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Odtajnione archiwa marynarki wojennej ujawniają niezwykłą eksplozję, do której doszło w 1972 r. na szlakach morskich w pobliżu Wietnamu. Potężne zjawisko było spowdowane perturbacjami magnetycznymi burzy słonecznej.

Burza słoneczna z sierpnia 1972 roku ma status legendarnej w NASA, ponieważ miała miejsce pomiędzy dwiema misjami kosmicznymi: Apollo 16 w kwietniu powróciła na Ziemię, natomiast Apollo 17 przygotowywała się do grudniowego startu. Jeśli astronauci przebywaliby w kosmosie w momencie burzy słonecznej, mogliby zostać poważnie poszkodowani przez promieniowanie.

Zdjęcia gigantycznej grupy plam MR11976 wykonane przez obserwatorium paryskie

Okazuje się, że wyładowania w przestrzeni kosmicznej zostały również odnotowane przez marynarkę wojenną. Odtajnione archiwa, które niebawem mają zostać opublikowane w czasopiśmie Space Weather, ujawniają niezwykłą eksplozję, do której doszło 4 sierpnia 1972 roku w pobliżu Wietnamu. Wówczas samoloty TF-77 zgłosiły około 30 wybuchów na polu minowym, nieopodal wyspy Hon La.

 

Ostatecznie marynarka wojenna doszła do wniosku, że eksplozje były spowodowane przez niezwykle intensywne perturbacje magnetyczne, powstałe w wyniku burzy słonecznej. Autorzy raportu dodali również, że kontrole powietrzne ujawniły kolejne dowody wybuchów w innych miejscach wzdłuż wybrzeża. Ogółem burza słoneczna doprowadziła do przedwczesnej detonacji ponad 4000 wrażliwych magnetycznie min.

 

Erupcyjne zdarzenia na Słońcu mogą mieć różny charakter. Burze mogą doprowadzić do rozbłysków słonecznych, wyrzucenia dodatkowego materiału słonecznego (fachowo to zjawisko jest nazywanie koronalnym wyrzutem masy) oraz zmian w liniach pola magnetycznego, właczających się w koronę słoneczną. Najbardziej fascynującym zjawiskiem jest tzw. deszcz koronalny, który miał miejsce chociażby w lipcu 2012 roku.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Szkopuł w tym, że one...w

Szkopuł w tym, że one...w magazynach są zabezpieczone, choćby odcięciem zasilania ukł. elektronicznych włączanych/uzbrajanych dopiero kiedy bomba, mina itp. 1 - zmierza do celu, 2 - trafia, odbezpiecza się z opóźnieniem i miesiącami czeka, np. na hałas typowy dla celu pod kt. ma eksplodować, vide miny p-helikopterom... 

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Skomentuj