Włoski superwulkan Campi Flegrei może przygotowywać się do mega erupcji

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Starożytny włoski superwulkan znajdujący się pod kalderą zwaną Campi Flegrei, nie był aktywny od 500 lat, ale wiele wskazuje na to, że okres spokoju i uśpienia tego giganta z Zatoki Neapolitańskiej, dobiega końca.

 

Eksperci nie wykluczają, że pola flegrejskie są być w przededniu zjawisk, które mogą prowadzić do kolosalnej erupcji wulkanicznej. Nie trzeba chyba dodawać, że będzie to stanowić niewyobrażalną katastrofę dla Neapolu z przyległościami.

Nowe badania sugerują, że Campi Flegrei może rozpoczynać nowy cykl aktywności, który będzie skutkował nagromadzeniem się dużej ilości magmy. Naukowcy ostrzegają, że może to spowodować w bliżej nieokreślonym momencie w przyszłości, naprawdę dużą erupcję wulkaniczną w pobliżu Neapolu. Eksperci swoje przypuszczenia opierają na analizach chemicznych skał z obszaru pól flegrejskich. 

 

W ostatnich latach rzeczywiście dochodziło w okolicach tej kaldery do zjawisk zdających się potwierdzać teorię o budowaniu się ciśnienia w komorze magmowej na skutek nagromadzenia magmy. Świadczy o tym inflacja gruntu, czyli jego podnoszenie się, co wykazują czujniki GPS.

 

Średnio gleba w obrębie Campi Flegrei wzrasta do 6 centymetrów rocznie, ale są okresy czasu gdy dochodzi do przyspieszenia tego procesu. Stało się tak na przykład w styczniu 2014 roku, kiedy ziemia wzrosła aż o 8,5 cm, a w marcu 2015 roku, grunt wzrósł o 3 centymetry. Przez 4 lata gleba w pobliżu kaldery wzrosła łącznie aż o 24 centymetry.

 

Na samych tylko zboczach wulkanu Wezuwiusz mieszka 360 tysięcy ludzi. Prawie milion osób mieszka w samym Neapolu. Jeżeli eksperci mają rację i Campi Flegrei jest rzeczywiście bliski erupcji, to oczywiste jest, że miliony ludzi będą musiały się ewakuować, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie im groziło śmiertelne niebezpieczeństwo.

Żywioł zagraża nie tylko Włochom, ale i całej Europie. Zdaniem naukowców nagromadzenie naprężeń z okolicznych płyt tektonicznych i zidentyfikowane odkształcenia skał w ich wyniku, mogą być zwiastunem nadchodzącej aktywności wulkanicznej w okolicy Neapolu. 

 

Ostatnio włoski gigant wybuchł 40 000 lat temu. Na całym świecie istnieje około dziesięciu wulkanów tego typu, jak Yellowstone, Long Valley Caldera w Stanach Zjednoczonych czy Toba w Indonezji. Duże kaldery wulkaniczne ze skłonnością do zapadania się są bardzo niebezpieczne, ponieważ ich erupcje prawie zawsze są eksplozywne.

 

Wulkany tego typu są w stanie wywrzeć negatywny wpływ na całą Ziemię. Wielkie emisje pyłu wulkanicznego utrzymującego się miesiącami w stratosferze, są zdolne do okresowego obniżenia temperatury na całej planecie.
 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj