Pomnik "ludobójcy" Krzysztofa Kolumba usunięty z parku w Los Angeles

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Pomnik Krzysztofa Kolumba, który przez 45 lat stał w Grand Parku w centrum Los Angeles, 10 listopada został usunięty. Amerykanie uważają podróżnika za negatywną postać, która sprowadziła na nich nieszczęścia.

Hilda Solis, przełożona hrabstwa Los Angeles, powiedziała, że pomnik Krzysztofa Kolumba przypominał obywatelom o negatywnych czasach kolonializmu, gdy ekspansywne europejskie mocarstwa do granic możliwości eksploatowały miejscowe zasoby naturalne oraz wykorzystywały rdzenną ludność Ameryki jako niewolników.

 

Solis dodała, że usunięcie pomnika Kolumba jest aktem sprawiedliwości naprawczej, która honoruje pierwotnych mieszkańców Ameryki. Pozbycie się pomnika ma otworzyć nowy rozdział w historii, w którym Stany Zjednoczone wyciągną wnioski z błędów popełnionych w przeszłości.

Radny z Los Angeles, Mitch O'Farrell, zaznaczył natomiast, że likwidacja posągu to kolejny krok w procesie eliminowania fałszywej narracji, uznającej Kolumba za zbawcę Ameryki. O'Farrell uważa, że w rzeczywistości podróżnik był odpowiedzialny za wiele okrucieństw, a jego działania przyczyniły się do największego ludobójstwa w historii. Radny wyraził przekonanie, że jego wizerunek nie powinien być celebrowany w żadnym miejscu na świecie.

 

Usunięcie pomnika Kolumba następuje po tym, jak Rada Miasta Los Angeles postanowiła, by anulować październikowe święto Columbus Day i zastąpić je Dniem Rdzennych Mieszkańców Ameryki. Rada Miasta stanęła po stronie krytyków, którzy uważali, że nie powinno się celebrować osoby tak mocno związanej z brutalnością i niewolnictwem.

 

Radni niebawem mają podjąć decyzję, jaki posąg stanie w Grand Parku na miejscu wyeksmitowanego Kolumba.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Mark75

Nie tylko Chrystusa. Np.

Nie tylko Chrystusa. Np. Mahometa też. Powiem więcej: Waszyngtona czy Abrahama Lincolna również, choćby dlatego, że brali czynny udział w walce z rdzennymi mieszkańcami Ameryki. O niewolnictwie wspominać chyba nie muszę.

Portret użytkownika Itzsak del port crater

A kazdy statek wiozący

A kazdy statek wiozący czarnych niewolnikow łapanych w 17 i 18 wieku w Afryce, jak się łapie dzikie zwierzęta, były własnościa spółek żydowskich w Ameryce.Żydzi wówczas zarobili na niewolnictwie miliardy.

Portret użytkownika Medium

Jeśli Kolumba uznano za

Jeśli Kolumba uznano za ludobójcę, to cała napływowa Ameryka powinna dokonać rytualnej anihilacji ustępując placu niedobitkom czerwonoskórych.

Co do samego Kolumba, to niewykluczone że był on co więcej ludożercą, bo taki proceder miał miejsce w czasie nieudanych skomplikowanych wypraw morskich.

Skomentuj