Rosjanie trzymają w "podwodnych więzieniach" setki waleni

Kategorie: 

Źródło: YouTube/Сергей Андреевич Ланин, Twitter/RT, pixabay.com

Ponad 100 waleni zostało znalezionych w ciasnych zagrodach u wybrzeży Pacyfiku w pobliżu miasta Nachodka w Rosji. 90 białuch arktycznych oraz 11 ork znajduje się obecnie w „wielorybim więzieniu”. Jak donosi Whale and Dolphin Conservation, brytyjska organizacja charytatywna zajmująca się dziką fauną i florą, jest to największa grupa zwierząt nielegalnie przetrzymywanych w ten sposób.

Działalność polegająca na kupowaniu i sprzedawaniu ssaków morkich w celach rozrywkowych jest ściśle nielegalna. Zwierzęta można łapać wyłącznie w celach naukowych i edukacyjnych. Międzynarodowe prawo jest jednak lekceważone.

 

Dochodzenie prowadzone przez lokalne media oraz dziennikarzy z czasopisma Novaya Gazeta wykazało, że cztery firmy odpowiedzialne za uwięzienie ponad setki zwierząt, wysłały 13 ork do Chin w latach 2013–2016. Inne firmy prowadzące podobną działalność wykorzystują lukę prawną, która nie zabrania wyraźnie „wynajmowania” waleni.

Uważa się, że walenie są łapane i sprzedawane przede wszystkim do chińskich oceanariów. Firmy nielegalnie przetrzymujące zwierzęta zarabiały nawet 6 milionów dolarów za jedną orkę. W Chinach znajduje się ponad 60 oceanariów, a co najmniej 12 kolejnych jest w budowie.

 

Władze badają sprawę, aby dowiedzieć się, czy walenie zostały złapane w celach naukowych lub edukacyjnych. Prawnicy zbadają również warunki, w jakich zwierzęta są przetrzymywane. Rozmiary podwodnych klatek sugerują również, że w zbiornikach mogą znajdować się niedorosłe osobniki.  Eksperci obawiają się, że skala nielegalnej działalności może być poważnym zagrożeniem dla całego gatunku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Wolność

Prosiłem, żebyś nie śmiecił

Prosiłem, żebyś nie śmiecił głupotą jak POPiSowcy.Nie musisz potwierdzać mych słów, że nie myślicie i argumentów nie macie.

Wystarczy, że ja to piszę, bo my mówimy prawdę, a prawda was boli, oj boli.. ale nawet tego nie rozumiecie, biedni, UPAśledzeni niewolnicy karła Sad

Skomentuj