Oceany nagrzewa się szybciej niż dotychczas uważano i może to mieć poważne konsekwencje

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Princeton University odkryli, że oceany nagrzewają się szybciej niż wcześniej przypuszczano. Zmienia to podejście do kształtowania długoterminowych modeli matematycznych, które używane są do przewidywania zmian globalnego klimatu. Stanowi to również zapowiedź ekstremalnych zjawisk pogodowych.

 

Według wcześniejszych szacunków, oceany absorbują 90 procent nadmiaru ciepła, który jest uwięziony rzekomo z powodu gazów cieplarnianych, emitowanych w wyniku działalności człowieka. Okazało się jednak, że liczba ta jest niedoszacowana, a woda morska zawiera znacznie więcej ciepła.

 

Eksperci uważają, że powstrzymywanie wzrostu średniej temperatury atmosfery ziemskiej o 1,5-2 stopni Celsjusza będzie bardzo trudne do osiągnięcia. Przypomnijmy, że takie właśnie są długoterminowe cele tych, którzy postanowili decydować, jaka ma być średnia temperatura na Ziemi i proponują dochodzić do niej opodatkowując ludzkość.

Odkrycie znacznie większej absorpcji ciepła przez oceany będzie miało znaczące konsekwencje. Zdaniem specjalistów, będzie to prowadzić do znacznego wzrostu ryzyka powodzi z powodu wzrostu poziomu morza. Spodziewane są gwałtowne burze na skutek konwekcji. Oprócz tego, cieplejsze oceany spowodują zanikanie raf koralowych, co w tej chwili wydaje się niemal nieuniknione.

 

Informacje na temat temperatury i zasolenia oceanów pochodzą z zainstalowanych na całym świecie boi sygnałowych, których jest ponad trzy tysiące. Według naukowców, dane te nie pozwalają jednak ocenić, ile tlenu zostało przyswojone w oceanach w okresie 1991-2016 lat. Dopiero po ustaleniu tego wskaźnika można oceniać rzeczywistą absorpcję ciepła przez oceany, a ogrzewanie wody zmniejsza rozpuszczalność tlenu.

 

Nadmierne ogrzewanie się oceanów może wyjaśniać, dlaczego jesteśmy obecnie świadkami licznych migracji niektórych gatunków zwierząt morskich zazwyczaj żyjących w regionach polarnych, gdzie woda jest zimniejsza. Eksperci sugerują, że te tendencje potwierdzają ich teorię.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

W roku 1857 oceany (globalnie

W roku 1857 oceany (globalnie), miały temperaturę (prawie) 0,3ºC większą - od lądów. W chwili obecnej są zimniejsze (od lądów) o 0,2ºC. To czego się spodziewają ci naukowcy?
Faktem jest, że (podczas ostatniego ocieplenia) w 1970 r, Oceany Południowe rozpoczęły akcję - 5 lat wcześniej, od Lądów Północnej Półkuli (powinno być odwrotnie). Ale to już zmartwienie teoretyków "Antropogenicznego Globalnego Ocieplenia"

Portret użytkownika anonim 2

"nagrzewa się szybciej niż

"nagrzewa się szybciej niż dotychczas uważano" Ten tekst mnie rozwala od kilkunastu lat. Śmien twierdzić, że już dawno powinniśmy się ugotować czy to w wodzie, czy na lądzie, czy na gruncie, jakby to była prawda. KŁAMSTWO POWTARZANE 1000 RAZY STAJE SIĘ PRAWDĄ. Szkoda tylko, że ludzie są tacy głupi i wierzą w te bajeczki. Przecież wystarczy troche zdrowego rozsądku, lektury z roznych źródeł i chwili przemyśleń ... no ale "GŁUPI LUD TO KUPI" jak powiedział ... (skręca mnie na myśl o tym człowieku).

Portret użytkownika finktank

Nie rozumim dlaczego te

Nie rozumim dlaczego te wszystkie modele i prognozy nie mówiac nic o chmurach, to chmury mają decydujący wpływ na nagrzewanie sie planety, jak są chmury to zawsze jest chłodniej, wyższa temperatura to wyższe parowanie z ocenów , a więc więcej chmur , a w konsekwencji zmniejszenie temperatury , taki semoregulujący się układ

Skomentuj