Japonia i USA przygotowują plan wojny z Chinami o sporne wyspy Senkaku

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Chiny i Japonia spierają się o kilka malutkich wysp na Morzu Wschodniochińskim. W rzeczywistości nie chodzi tu o same wyspy, lecz o bogate łowiska, złoża ropy naftowej i gazu oraz o poszerzenie kontroli. Japonia i Stany Zjednoczone są przekonane, że Chiny prędzej czy później zechcą zagarnąć sporne wyspy, dlatego przygotowywane są plany wojny.

 

Wyspy Senkaku/Diaoyu położone są na Morzu Wschodniochińskim, między Tajwanem a Japonią. Spór toczy się o niewielki obszar, który Japonia i Chiny uznają za swoją własność. Do tego regionu napływają chińskie łodzie rybackie, a ostatnio również straż przybrzeżna.

Japonia i Stany Zjednoczone biorą właśnie udział we wspólnych manewrach wojskowych, które zakładają odparcie ataku ze strony Chin. Powstają również plany działania na wypadek, gdyby Chiny próbowały zmilitaryzować sporne wyspy. Koncepcje będą gotowe najpóźniej w marcu przyszłego roku.

 

Rywalizacja o wyspy Senkaku/Diaoyu toczy się od lat. Chiny ćwiczyły w przeszłości szybką inwazję i zajęcie spornego obszaru. Z kolei Japonia przygotowuje się na możliwą zbrojną agresję ze strony swojego sąsiada. Podobna sytuacja ma miejsce na Morzu Południowochińskim, gdzie Chiny roszczą sobie prawo do niemal wszystkich wysp, a Stany Zjednoczone wykonują regularne patrole, powołując się na prawo do swobodnej żeglugi. Obie strony organizują manewry wojskowe, wzajemnie grożą sobie konsekwencjami i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec złagodzeniu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ronin

usa trzecia gospodarka swiata

usa trzecia gospodarka swiata,chiny druga wciaz najwieksza tworzy ue ale juz pewnie niedlugo.tyle ze japonia tez jest w pierwszej dziesiatce ale nie ma armii a usa ma cala elektronike produkcji made in china wiec co tu planowac ??

Skomentuj