Sonda Parker Solar Probe pobiła rekord prędkości i zbliżenia do Słońca

Kategorie: 

Źródło: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Parker Solar Probe to pierwsza w historii sonda kosmiczna, która „dotknie” Słońca. Próbnik został wystrzelony w kosmos 12 sierpnia i miną lata, zanim misja zrealizuje wyznaczone cele. Jednak sonda już zdążyła dokonać wielkich czynów.

 

29 października, Parker Solar Probe zbliżyła się do Słońca na odległość około 43 milionów kilometrów. Poprzedni rekord został ustanowiony przez misję Helios 2 w 1976 roku. Co więcej, Parker Solar Probe w tym samym czasie pobiła kolejny rekord, osiągając prędkość heliocentryczną niemal 250 000 km/h i również pod tym względem pokonała sondę Helios 2.

 

Próbnik Parker Solar Probe, należący do agencji NASA, będzie w przyszłości ustanawiał kolejne rekordy. Misja kosmiczna zakłada bowiem wykonanie bardzo bliskiego przelotu w pobliżu Słońca. Sonda ma wykonać pomiary wewnątrz korony słonecznej. W 2024 roku zbliży się do Słońca na odległość nieco ponad 6 milionów kilometrów i w tym czasie rozwinie prędkość około 700 000 km/h.

Misja kosmiczna agencji NASA potrwa do 2025 toku. Parker Solar Probe wykona łącznie 24 zbliżenia do naszej gwiazdy i 7 razy skorzysta z asysty grawitacyjnej Wenus. Z każdym przelotem, sonda znajdzie się coraz bliżej Słońca.

 

Naukowcy opracowali ją w taki sposób, aby mogła przetrwać skrajnie wysokie temperatury, sięgające do 1400 stopni Celsjusza. Parker Solar Probe otrzymała specjalną osłonę termiczną, wykonaną z kompozytu węglowego. Część tej tarczy, zwrócona w kierunku Słońca, została pokryta specjalną warstwą koloru białego, która będzie odbijać promieniowanie cieplne. Całkowity koszt misji pochłonie 1,5 miliarda dolarów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika D&N

Skoro leci z prędkością

Skoro leci z prędkością 250tys km/h a ma do Słońca 43mln km to wychodzi na to ze będzie tam za niewiele ponad 7 dni. To co w takim razie z tymi planami na najbliższe lata? Sonda będzie zawracać czy jak to będzie? 

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Tyle to ma do Słońca w linii

Tyle to ma do Słońca w linii prostej - a że podróże wewnątrz US po prostych są niemożliwe dochodzi do paradoksu - im szybciej sonda leci tym dłużej leci...bo wtedy, "siłą rzeczy odśrodkowych"  leci po większym łuku a więc podąża do celu dłuższą drogą! Po drugie - te wielkie prędkości to nie są prędkości podróżne "do celu" ale prędkości niedaleko celu - osiągane 'na zakrętach' orbity w p-kcie najbliższym Słońca, i są one gwarantem wystąpienia odp. siły odśrodkowej zapewniającej sondzie bezpieczne opuszczenie "gorącego" rejonu i niespadnięcie na Słońce. Podobnie rzecz ma się z kometami - im bliżej Słońca tym większa ich prędkość powodowana przyciaganiem słonecznym. Eliptyczna orbita powoduje, że prędkość orbitalna Merkurego w maksimum zbliżenia do Słońca przekracza - w zależności od źródeł - od ponad ~170 000 do aż ~225 000 km/h!!

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika Jack40

Co za barany podają prędkości

Co za barany podają prędkości w kosmosie w km /h   to tak jak by prędkość światła podawać w km/h  he he  zrozumiałe są prędkości w  km/s i tak pierwsza predkość kosmiczna to coś ponad 7 km/s  chyba 7,6 km/s  czyli sonda czy statek w 1 s pokonuje 7,6 km  czyli prawie 8 km  leci w 1 sek

Portret użytkownika Exart

To częsty "zabieg"

To częsty "zabieg" dziennikarski, ale - tak, również uważam to za nieco zbyteczne. Z drugiej strony zastanawiam się czy w takiej formie popularyzacji nie unaocznia się jednak lepiej przeciętnemu Kowalskiemu skali tych prędkości: widać tutaj łatwiej ich wielokrotnści względem tego do czego bywa zdolny na drodze.

Skomentuj