Francuski rząd rozważa wprowadzenie nauczanie języka arabskiego w szkołach

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Rząd Emmanuela Macrona zastanawia się nad wprowadzeniem zajęć z języka arabskiego we francuskich szkołach publicznych. Lekcje miałyby być alternatywą dla prywatnych szkół (często połączonych z meczetami), które uczą poprzez proszenie uczniów o zapamiętanie poszczególnych wersów z Koranu.

Francuscy urzędnicy uważają, że podział pomiędzy muzułmańską mniejszością a resztą Francji pogłębia się, gdy dzieci uczęszczają do prywatnych szkół, zamiast uczyć się arabskiego w placówkach publicznych.

 

Inicjatywa jest zapewne związana z raportem Instytutu Montaigne, opublikowanym w zeszłym miesiącu. Wykazano wówczas, że uczenie języka arabskiego w szkołach publicznych może powstrzymać terrorystów i radykałów, którzy często rekrutują młodych muzułmanów z prywatnych klas do przyłączenia się do ich sprawy.

Autor raportu, Hakim El Karoui, stwierdził, że kursy języka arabskiego w prywatnych szkołach stały się przykrywką dla dżihadystów, dla których jest to najlepszy sposób werbowania przyszłych terrorystów. 

 

Pomysł rządu spotkał się jednak z krytyką opozycji, która nie uważa, by nauczanie arabskiego w placówkach publicznych mogło "wyrwać" dziecko z wpływów szkół koranicznych. Louis Alliot z partii Zjednoczenia Narodowego uważa, że w szkołach powinno się uczyć jedynie języków, które mogą być przydatne dla młodzieży w kontekście przyszłej pracy, nie zaś języka, który będzie ograniczał uczniów do ich kultury i pochodzenia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika P7

"uczą poprzez proszenie

"uczą poprzez proszenie uczniów o zapamiętanie poszczególnych wersów z Koranu" Wiadomo tej prośbie nie sposób odmówić gdyż w tych szkołach uczy się w sposób analogiczny do tych które funkcjonowały u nas w czasach zaborów.Wyniki Rusyfikacji czy Germanizaji były nadzwyczaj skuteczne.

Portret użytkownika Takitam

W sumie u nich powinno się

W sumie u nich powinno się uczyć języka arabskiego  - "na przyszłość jak znalazł". Dzięki temu Francuzi będą rozumieli polecenia nowych władz, będą bez trudu zgłębiać koran i prawo szariatu. Dziwię się tylko że władze Szwecji jeszcze na to nie wpadły, powinny brać przykład z Napoleomakrona.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Lisek

Skoro Francja i tak bedzie

Skoro Francja i tak bedzie niebaweł Islamska to nawet można zastapić język Francuski Arabskim.. Tak jak zastępuje się  tam obecnie kościoły meczetami... Ile tam jest meczetów ... kilkanaście tysięcy?   Język Arabski + Szariat + Koran = obywatel  Francji 21-wieku a może i europy ... kto wie Smile

Skomentuj