Francja zakazuje stosowania pestycydu po serii tajemniczych zachorowań rolników

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Francuski rząd w piątek podjął decyzję o wprowadzeniu trzymiesięcznego zakazu stosowania popularnego pestycydu po tym, jak kilkudziesięciu rolników zachorowało w zachodniej części kraju.

Zakazana substancja jest powszechnie znana jako metam sodowy. Według wstępnych badań to właśnie ten pestycyd mógł przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu rolników w pobliżu miasta Angers, którzy skarżyli się na pieczenie oczu i problemy z oddychaniem. 

 

Warto zaznaczyć, że region wokół Angers słynie z wytwarzania roszpunki warzywnej, niezwykle popularnej we Francji oraz innych krajach europejskich. Producenci często wykorzystują metam sodowy do ochrony roślin przed owadami. Okazuje się jednak, że substancja może równie skutecznie odstraszać ludzi.

Metam sodowy jest jednym z najpowszechniej stosowanych pestycydów w Europie i USA, pomimo iż amerykańska Agencja Ochrony Środowiska już jakiś czas temu uznała środek za "prawdopodobny czynnik rakotwórczy", który nie powinien być wykorzystywany na roślinach.

 

Urzędnicy sugerują, że pestycyd mógł zostać niewłaściwie zastosowany na terenie, który był wówczas zbyt suchy ze względu na wysokie temperatury panujące we wrześniu. Spośród 61 odnotowanych przypadków zachorowań, 17 osób musiało zostać hospitalizowanych.

 

Metam sodowy jest dopuszczony do użytku na terenie Unii Europejskiej do 2022 roku. Wówczas miał odbyć się kolejny przegląd pestycydu pod kątem jego bezpieczeństwa dla ludzi. Być może najnowsze wydarzenia skłonią unijnych oficjeli do szybszego przyjrzenia się sprawie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika ya

Akcja ogłupiania czytelników

Akcja ogłupiania czytelników trwa. Tajemniczy preparat z metamem sodu jest jeden (jeden zarejestrowany i dopuszczony do użytku), nazwa związku nie jest całkiem prawidłowa, a sam preparat jest określany jako fungicyd i nematocyd, więc nie jest środkiem owadobójczym. Tak właśnie drodzy czytelnicy jesteśmy wprowadzani w błąd.

Głosuj przeciw
-14
Portret użytkownika еuklidеs

Zamiast poszukiwać harmonii,

Zamiast poszukiwać harmonii, dążyć do symbiozy, ludzie inteligentni, ale głupi wymyślają pestycydy, herbicydy, fungicydy. Stworzyli cały wydział naukowy pt. "inżynieria śmierci".  Spotkałem kiedyś anioła, który miał formę pszczoły. Umierając dał mi jasno do zrozumienia, że ten świat zmierza ku zagładzie, a oni odchodzą....

Skomentuj