Naukowiec zdołał określić kształt tunelu czasoprzestrzennego

Kategorie: 

Źródło: Federico.ciccarese/Wikimedia Commons/Allen Dressen

Fizyk Roman Konoplya z Uniwersytetu RUDN zademonstrował, jak opisać kształt dowolnego symetrycznego tunelu czasoprzestrzennego – czarnej dziury, która teoretycznie może funkcjonować jako portal pomiędzy dowolnymi dwoma punktami w przestrzeni i czasie. Badania mogą pomóc w zrozumieniu fizyki tuneli czasoprzestrzennych i lepszej identyfikacji ich cech fizycznych.

 

Współczesne koncepcje Wszechświata przewidują istnienie tuneli czasoprzestrzennych (tzw. wormhole) – nietypowych krzywizn w przestrzeni i czasie. Strukturę tę można sobie wyobrazić jako czarną dziurę, przez którą można byłoby zobaczyć odległy punkt Wszechświata w czterech wymiarach. Astrofizycy wciąż nie są w stanie precyzyjnie określić kształtu i rozmiarów czarnych dziur, nie mówiąc już o tunelach czasoprzestrzennych, które istnieją tylko w teorii. Lecz fizyk z moskiewskiego Uniwersytetu RUDN wykazał, że kształt tych tuneli można obliczyć na podstawie obserwowalnych cech fizycznych.

 

W praktyce można zaobserwować jedynie pośrednie właściwości tuneli czasoprzestrzennych, np. przesunięcie ku czerwieni. Roman Konoplya z Instytutu Grawitacji i Kosmologii na Uniwersytecie RUDN zastosował założenia mechaniki kwantowej i geometryczne i pokazał, że kształt i masę tunelu czasoprzestrzennego można obliczyć na podstawie wartości przesunięcia ku czerwieni i zasięgu fal grawitacyjnych przy wysokich częstotliwościach.

Obecnie naukowcy biorą pod uwagę geometrię zwartego obiektu, analizują jego zasięg i porównują dane z wynikami eksperymentalnymi. Następnie sprawdzają, czy obserwowane wartości są podobne do przewidywanych teoretycznie. Roman Konoplya zaproponował inne podejście, zakładające określanie kształtu obiektu w oparciu o jego spektrum światła widzialnego.

 

Rosyjski fizyk zastosował model matematyczny do symetrycznego tunelu czasoprzestrzennego Morrisa-Thorne'a, aby opisać jego wąskie gardło. Jest to odmiana tunelu, postulowana przez Kipa Thorne'a i Mike'a Morrisa, która zakłada możliwość przesyłania energii i materii. Konoplya określił, w jaki sposób kształt dowolnego symetrycznego tunelu czasoprzestrzennego można opisać na podstawie zasięgu fal i rozwiązał tzw. problem odwrotny w sposób ogólny. Następnie z pomocą kwantowej aproksymacji opracował równanie, aby obliczyć kształt geometryczny dla konkretnego tunelu czasoprzestrzennego.

 

Roman Konoplya twierdzi, że jego podejście pozwala rozwiązać wiele problemów w kwestii geometrii tunelu czasoprzestrzennego. Jego pracę można rozszerzyć na kilka sposobów. Przede wszystkim, aby uniknąć długich formuł, Konoplya rozważał tylko nad polami elektromagnetycznymi. W przyszłej pracy można przestudiować także inne dziedziny w ramach tego samego podejścia. Rezultaty tej pracy można odnieść również do obrotowych tuneli czasoprzestrzennych, jeśli są wystarczająco symetryczne. Wyniki badań zostały opublikowane w ScienceDirect.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika laik

...czasu nie ma, jest

...czasu nie ma, jest wytworem naszej wyobraźni, postrzegania, wszystko dzieje się tu i teraz...Naraz? tzn, równocześnie jaszcze się nie urodziłam, jeżę w łóżeczku w pampersie, (no ja tyle szczęścia niestety nie miałam/nie mam, leżę w pieluszce tetrowej), studiuje, denerwuje się sesją (po kiego, skoro już zdałam), rodzę dzieci, siedzę przed tym komputerem... I mam do podjęcia ważne decyzje, po co kiedy tak na prawdę juz je podjęłam. Jeśli macie rację to my nie żyjemy, ktoś napisał za nas scenariusz, a my jesteśmy w środku. Bo w tej teorii nie ma miejsca na podejmowanie decyzji, one są juz podjęte.Pewnie uważacie, że przez nas? ale i tak ta teoria nie daje poczucia kreowania własnego życie. Jeśli to prawda to czy Wy czujecie, że żyjecie? Sad

Pytanie, do tych co sie znają.

Zaobserwowano czarne dziury, a raczej efekty ich obecności, wszystko co się znajdzie za blisko wpada i ślad po tym zaginął. Czyli mamy wlot, jeśli teoretycznie mogą to być tunele czasoprzestrzenne, to czy zaobserwowano drugi koniec czarnej dziury, miejsca gdzie z impetem coś się pojawia, tak jakby wypadło z dziury?

 

 

 

 

Portret użytkownika gdfg

Niestety nauka nie wie czym

Niestety nauka nie wie czym jest energia, a naukowcy już chcą ja wysyłac przez czarne dziury. Energia jest niematerialna niezmierzona i nie zbadana ale mozemy badac ja pośrednio z zaobserwowanych akcji jakie wywołuje w materii.

Strony

Skomentuj