Katastrofa ekologiczna w Europie. Masowo giną ptaki!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dwa nieależnie prowadzone badania, które opublikowano w tym tygodniu, wskazują zgodnie na to, że liczba ptaków zamieszkujących tereny rolnicze we Francji zmniejszyła się o 30 proc. w ciągu ostatnich 15 lat. Naukowcy sądzą, że jest to bardzo niepokojący przejaw zanikania różnorodności biologicznej w Europie.

Raport wystosowany przez Narodowe Centrum Badań Naukowych pokazuje, że wymieranie ptaków na terenach uprawnych zbliża się do rangi katastrofy ekologicznej. Liczba ptactwa spadła średnio o 30 procent, a niektóre gatunki uległy prawie całkowitemu wyginięciu. Przykładem mogą być choćby kuropatwy, wśród których aż 8 na 10 podgatunków wyginęło. Podobny los spotkał na przykład świergotki łąkowe.

„Sytuacja jest katastrofalna” – wypowiedział się Benoit Fontaine z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej, biolog konserwator, który jest współautorem jednego z badań  - „Nasze wsie są w trakcie przekształcania się w prawdziwą pustynię”.

Spadkiem liczebności ptaków we Francji zaczęto interesować się po ubiegłorocznym odkryciu, że ponad ¾ wszystkich owadów latających w Niemczech także wyginęło. Za główną przyczynę tych dramatycznych zjawisk uważa się stosowanie pestycydów, a w szczególności neonikotynoidów – rozwijanych od lat 80. przez firmę Shell oraz Bayer.

Dziś naukowcy sumują zebrane informacje i pojawiają się wnioski, że spadek liczby owadów rozpoczął efekt domina, wedle którego ptaki żyjące w krajobrazie rolniczym nie mają wystarczającej ilości pożywienia, aby przeżyć.

 

Zjawisko, które także daje do myślenia, to fakt rosnącej populacji ptaków w obszarze miejskim, przy jednocześnie malejącej ich liczebności na wsiach. To wyraźnie sugeruje, że ginięcie ptaków na wsi ma związek z obecnymi praktykami rolniczymi. Ponieważ 45 % Europy pokrywają pola uprawne, problemu tego nie należy lekceważyć.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Termos

Ta. Czekaj. czekaj. Zawał już

Ta. Czekaj. czekaj. Zawał już tuż tuż. Tu rolnicy jeszcze więcej sypią. Tony śmieci jadą z zachodu i zakopują. Także chwila moment i ptaki też znikną. A nas to już nie ma. Tylko się ludziom wydaje, że to wszystko kwestia odległa. Za póżno już na ratunek.

Portret użytkownika Eva11

Tak owady giną i pokarmu te

Tak owady giną i pokarmu te ptaszyny mają coraz mniej...

Ale ludzie nagminnie stosują tyle trucizn ,że to również ma wpływ na wymieranie patszkow...

Np. granulki na ślimaki ,ptaszek myśli ,że to coś do jedzenia ,a sypią tego syfu wszędzie gdzie się da...W każdym ogrodzie niemal przydomowym,ogordach dla zwiedzających ...Parkach ,trawnikach ...

Tony gum do żucia zalegające chodniki...

Ptaszek dzubnie i już przelyk zablokowany..

A i domów mają coraz mniej...

W Irlandii  drzewa wycinają jak zboże...

Gdzie tylko im się zechce ,niepodoba czy nie pasuje ...

I sądzą coraz to obleśne GMO ,które się nadaje tylko na ozdobę ,nawet nie widać aby ptaszki się w nich gnieździly....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika nn

Nie głupi, a sterowany.

Nie głupi, a sterowany.

Wg mnie winno się wprowadzić podatek ekologiczny - od wielkości wsadu energii w wytworzenie danego produktu - i liczony wsad energii całościowy od wydobycia kopalin po przez wkład niematerialny - np badania, testy - aż do wytworzenia produktu finalnego. Wtedy m.in. ekologiczna żywność byłaby tańsza niż GMO.

nn

Portret użytkownika zzz

Tak z 10 lat temu jeszcze to

Tak z 10 lat temu jeszcze to dla przykladu nie mozna sie bylo opedzic od os a teraz trzeba ich wrecz szukac. Golym okiem widac ze owady gina na potege. z ptakami moze ciut lepiej jest ale ktos robi wszystko aby zastapic nautre krzemem i dlatego ludziw predzej czy pozniej wygina zupelnie. Zastapienie pszczoł minidronami --- kaplica.

Portret użytkownika ya

Poprawcie błędy -

Poprawcie błędy - neonikotynoidów zamiast błędnego neonikintynidów. Ornitolodzy już w latach 90ych sygnalizowali, że za naszą zachodnią granicą jest znacznie mniej ptaków niż u nas jednak teraz i w Polsce coraz trudniej zobaczyć kuropatwy czy wróble.

Strony

Skomentuj