Dziwne awarie orbitalnych teleskopów. Kosmiczny zbieg okoliczności czy coś więcej?

Kategorie: 

Źródło: NASA / Hubble Space Telescope

W ciągu ostatnich tygodni doszło do podejrzanie dużej ilości awarii kosmicznych obserwatoriów astronomicznych. Ucierpiały między innymi satelity obserwujące Słońce orqz słynne teleskopy Chandra i Hubble. Awarii jest tak dużo i wystąpiły w tak krótkich odstępach czasu, że jest to bardzo zastanawiające. 

 

Ilość incydentów i uszkodzeń urządzeń związanych z eksploracją kosmosu jest zdumiewająca. Przypomnijmy, że na Marsie zepsuł się łazik Curiosity. Naukowcy z NASA mają jednak nadzieję, że uda się go jakoś uruchomić. 

Awarie słonecznych obserwatoriów są na tyle częste, że nie ma nic dziwnego w tym, że niektóre z nich chwilowo nie działają, ale to co stało się ostatnio z teleskopami Chandra i Hubble to coś zupełnie zaskakującego. 

 

Chandra to kosmiczny teleskop prowadzący obserwacje w zakresie promieniowania rentgenowskiego. Jak poinformowała NASA, urządzenie przeszło w tryb awaryjny po awarii żyroskopu. Dokładnie to samo stało się z kosmicznym teleskopem Hubble'a. 

Gdy w takim pojeździe nie działa żyroskop sytuacja jest bardzo niedobra, bo nie ma jak zorientować go w przestrzeni, a to jest kluczowe, aby być w stanie zwrócić panele słoneczne w kierunku naszej dziennej gwiazdy. Bez żyroskopu nie da się zatem uzyskać odpowiedniego zasilania, a skoro tak, to działają jedynie niezbędne systemy i o prowadzeniu obserwacji astronomicznych nie ma mowy. 

Tego jak unikalnym narzędziem jest kosmiczny teleskop Hubble'a nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Teleskop Chandra jest równie istotny i jest przeznaczony do prowadzenia obserwacji rentgenowskich odległych obiektów kosmicznych, w tym kwazarów, supernowych i czarnych dziur. Jest to część programu NASA Great Observatories, który obejmuje jeszcze wspomnianego Hubble'a i Spitzer Space Telescope.  

 

To bardzo niezwykłe, że dwa z tych trzech kluczowych teleskopów zostały unieruchomione w ciągu kilku dni. Trudno się dziwić, że powstają rozmaite teorie spiskowe zakładające, że te awarie są celowo przez kogoś wywoływane, aby czegoś nie można było zobaczyć. 

Gdy do tej sekwencji zdarzeń doda się ostatnie nieudane wyniesienie w kosmos astronautów podróżujących rakietą Sojuz, to jasne staje się, że mamy do czynienia z dziwną serią zdarzeń, które albo są zdumiewającym zbiegiem okoliczności, albo wręcz przeciwnie. 

 

 

  

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj