W bursztynie znaleziono ślimaka sprzed 99 milionów lat

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy odkryli szczątki ślimaka z dobrze zachowanymi tkankami miękkimi w birmańskim bursztynie. Znaleziony brzuchonóg został przypisany rodzinie cykloforów, a analiza radioizotopowa wykazała, że ma ona około 99 milionów lat. Artykuł opisujący ślimaka został opublikowany w czasopiśmie Cutaceous Research.

 

Przemysłowe wydobycie bursztynu przeprowadzono w Birmie (obecnie Myanmar) w dziewiętnastym wieku, potem w latach trzydziestych dwudziestego wieku i obecnie jest kontynuowane od 2000 roku. W tym czasie w kopalniach znaleziono liczne szczątki stawonogów i roślin. Jeśli chodzi o ślimaki, bardzo trudno znaleźć ich starożytnych przedstawicieli. Najczęściej pojawiają się twarde części (muszle), ale miękkie tkanki ciała słabo się zachowują.

 

Po raz pierwszy opisali je naukowcy, pracujący pod kierownictwem Lidy Xing z China Geological University. Długość ciała znalezionego ślimaka wynosi około sześciu milimetrów, a rozmiar muszli jest nieco mniejszy niż pięć, co wskazuje, że dany osobnik był bardzo młody, gdy umierał. Ze względu na wiek gatunek ślimaka jest trudny do określenia, ale analiza działania bakterii wskazuje, że brzuchonoga można przypisać rodzinie Cyclophoridae, której współcześni przedstawiciele występują powszechnie w tym regionie.

 

Podobno nieco wydłużony kształt ciała ślimaka, według naukowców, wskazuje, że próbował on uciec z kropli żywicy. Ślimak był żywy w czasie konserwacji i dlatego tkanki miękkie są bardzo dobrze zachowane. Ślimak został przypisany późnej kredzie. Ma około 99 milionów lat. Wraz z nim znaleziono również innego ślimaka w kawałku bursztynu, ale jego szczątki były słabo zachowane.

 

W bursztynie występują również gady. Na przykład naukowcy opisali ostatnio szczątki szkieletu węża, który popadł w bursztyn w późnej kredzie. Przyjmuje się, że jest to najstarszy wąż, jakiego kiedykolwiek znaleziono w jantarze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

to przecież jasne jak słońce.

to przecież jasne jak słońce. Ze zdumieniem zadaję sobie pytanie, kuźwa, czy ja jestem człowiekiem, skoro tylu idiotów wokół mnie  z takiej oczywistości nie wyciąga wniosków? dlaczego nas myślących jest tak mało?!

 Czterdzieści lat temu na pewnej skale wyryłem napis : tu byłem" był dość głeboki b jakieś 5 mm. Niedawno odwiedziłem ową skałę... Po napisie został malo widoczny ślad i bardzo płytki. A co by było z owa skałą po "milionach lat? Czy te tepe łby mają wyobraźnię, by ogarnąc taką oś czasu?

Portret użytkownika Maxxx

A czy widzisz różnice

A czy widzisz różnice pomiędzy kamieniem leżącym na łączce i tym 300 metrów pod ziemią? To co jest na powierzchni ulega erozji i nic dziwnego, że twój podpis po X latach się zatarł.

Ten bursztyn wydobyto w kopalni, nie wiem z jakiej głebokości ale na pewno dość sporej. Dzięki czemu się zachował. Nie rozumiem Cię, czy na prawdę sugerujesz, że Ziemia ma kilka tysięc lat czy jak? Na czym to opierasz?

Skomentuj