Opublikowano ostatnią pracę naukową Stephena Hawkinga, którą zakończył kilka dni przed śmiercią

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Właśnie opublikowano ostatni artykuł autorstwa Stephena Hawkinga. Badania prowadzone przez naukowca zakończyły się kilka dni przed jego śmiercią w marcu bieżącego roku. Artykuł jest trzecim z serii poświęconej koncepcji, nad którą Hawking spędził całe dekady rozważań – paradoks informacji o czarnych dziurach.

 

Czarne dziury to niesamowicie gęste obiekty mogące powstać, kiedy ogromne gwiazdy zapadają się w siebie pod koniec życia. Zgodnie z fizyką klasyczną po przekroczeniu pewnej bariery – horyzontu zdarzeń – nic nie może uciec od czarnej dziury, nawet światło. Jednak w latach 70. XX wieku Stephen Hawking zaproponował teorię, zgodnie z którą czarne dziury „parują”, tzn. emitują cząstki w tzw. promieniowaniu Hawkinga. Miałoby to oznaczać, że czarne dziury nie będą wiecznie pochłaniać kolejnych porcji energii, lecz z czasem wyparują.

 

Pomysł Hawkinga stworzył jednak paradoks. Zgodnie z prawami fizyki żadna informacja nie może zostać stracona. A co z wiedzą na temat cząstek pochłoniętych przez czarne dziury? W 2016 roku zespół naukowców prowadzony przez Stephena Hawkinga wysnuł hipotezę o „miękkich włosach”  stworzonych z fotonów (cząstek światła) lub grawitonów (hipotetycznych cząstek przenoszących oddziaływanie grawitacyjne) okalających horyzont zdarzeń. W najnowszej pracy Hawkinga opisano hipotetyczny mechanizm mogący służyć do oszacowania ilości informacji.

Czarne dziury, pochłaniając kolejne porcje materii, zwiększają swoją temperaturę, a co za tym idzie entropię (nieuporządkowanie, chaos). Najnowsza praca Hawkinga pokazuje, że hipotetyczne „miękkie włosy” mogą zawierać informacje o zmianie entropii czarnej dziury. Badacze kontynuujący prace naukowca są podekscytowani jego nowymi pomysłami, choć nie ukrywają, że jeszcze wiele pracy przed nimi, by dobrze poznać zasady działania tego mechanizmu.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika MiterMann

chcecie to szukajcie...

chcecie to szukajcie... czarna dziura to jak wir po spuszczanej wodzie w kiblu..... nauka ukryta wie o tym  ze czarne dziury maja falowe tunele  i kazda gwiazda ktora swieci sa niej wylotem w postaci boskIEJ. zeby utrzymac planety na swoich orbitach tylko zawirowania czasoprzestrzeni daja rade.... einstain grawitacji (czasoprzestrzeni) nie rozkminił a to tylko dlatego ze widzial ją w 2D.... i my ludzie wiedzac o tym...... piszemy o tym w ksiazkach..... sa rozne teorie spiskowe   co gdzie tak a tam tu.... tylko w szkole w ktorej doswiadczasz pojęć... kujesz na blache bo tak, a jak nie to pała....

Portret użytkownika sonczek

Coraz bardziej nudzą mnie te

Coraz bardziej nudzą mnie te rozważania o wszechświecie. Do dziś nie możemy rozwiązać problemu z energią dla naszej cywilazacji, czy choćby jak pozbyć się lub zmienjszyć stertę plastikowych śmieci. Oto dopiero demagogia !!!

Portret użytkownika piotr p

O ile Einstein w OTW

O ile Einstein w OTW udowodnił, że niczego nie trzeba udowadniać to jego STW można streścić w zdaniu: aby twierdzenie A było prawdziwe to musi istnieć twierdzenie B i mieć taką a nie inną postać. Logika zaś mówi nam, że aby twierdzenie A było prawdziwe to musi zostać udowodnione. To właśnie on był prekursorem pisania bajek w języku równań. Tak to powstały bajki o Wielkim Wybuchu, Ewolucji Wszechświata czy Czarnych Dziurach.

Zdanie: "Badacze kontynuujący prace naukowca są podekscytowani jego nowymi pomysłami, choć nie ukrywają, że jeszcze wiele pracy przed nimi, by dobrze poznać zasady działania tego mechanizmu" doskonale pokazuje, że nauką się dziś wymyśla.

Portret użytkownika etam@plusnet.pl

 Materia nie emituje

 Materia nie emituje promieniowania . Ona jest promieniowaniem bardzo wysokiej czestotliwosci Nośnikiem masy jest elektron lub dziura w zależności od punktu widzenia .Od tego zależy potencjał elektryczny atomu . Zmienne pole o określonej częstotliwości może przyciągać atomy lub je odpychać w zależności od ich potencjału elektrycznego i jest zalezne od spinu . Problemem jest okreslenie tego pola  . Dlatego o masie decyduje gestosc. To takie moje trzy po trzy. W tym wypadku cała dewagacja naukowa Pana H jest OKDP . 

 

Portret użytkownika charis

to nie nauka tylko sciense

to nie nauka tylko science fiction, bajki o posmaku naukowym. Jeden drugiego przebija coraz dziwaczniejszymi wymysłami i już sami nie wiedzą gdzie są i dokąd zmierzają, a prawda o wszechświecie i życiu jest tak prosta jak to że 2 + 2 = 4. Jednak gdy ktoś temu zaprzecza to będzie wymyślał miliony rzeczy aby podtrzymać przy życiu "naukowe" baśnie. 

Portret użytkownika hs100

Zamiast przyznać się że ta

Zamiast przyznać się że ta 'teoria'  okazala się jedną wielką naciąganą bujdą to teraz będą budować  kolejne teorie żeby uzasadnić tą poprzednią teorię. Tak jak napisał autor wyżej. 

Te rozważania powinny zostać zamknięte ze śmiercią ich autora i mam podekscytowaną nadzieję że tak będzie.

Skomentuj