Syria otrzymała rosyjskie systemy S-300. Izrael ogłosił, że nie zrezygnuje z nalotów

Kategorie: 

Źródło: Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Spełnił się czarny scenariusz dla Izraela i innych państw zachodnich. W poniedziałek, Rosja dostarczyła systemy rakietowe S-300 dla Syrii. To oznacza, że syryjska obrona przeciwlotnicza będzie mogła ze znacznie większą skutecznością eliminować wszelkie zagrożenia, np. izraelskie myśliwce.

 

Dostawa systemów rakietowych S-300 dla Syrii była wielokrotnie wstrzymywana. Rosja dotychczas brała pod uwagę obiekcje Izraela, ale ostatecznie zmieniła zdanie, gdy w wyniku niedawnych izraelskich nalotów na Syrię straciła swój samolot zwiadowczy Ił-20 wraz z 15 żołnierzami.

 

Wyrzutnie S-300 oraz radary i pozostały sprzęt wojskowy trafiły już w ręce wojsk Syrii. System rakietowy będzie gotowy do użytku do 20 października, ale Rosja będzie musiała jeszcze udzielić szkolenia syryjskim żołnierzom w zakresie obsługi nowej broni, które potrwają do trzech miesięcy.

Duży zasięg systemów S-300 pozwoli Syrii identyfikować samoloty w przestrzeni powietrznej Izraela, a nawet namierzać je w momencie startu z baz lotniczych. Dzięki tej dostawie, Rosja zwiększy bezpieczeństwo swoich sił, stacjonujących w tym kraju, ale też zwiększy się potencjał obronny Syrii.

 

Izrael już zapowiedział, że nie zrezygnuje z dalszych nalotów na Syrię. IDF zamierza polegać na najnowocześniejszych myśliwcach F-35, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich pilotów. Jednak jeszcze w kwietniu, władze Izraela zapowiedziały, że zniszczą systemy S-300, jeśli będą strzelać do myśliwców. Dlatego rosyjska pomoc dla Syrii albo faktycznie powstrzyma dalsze izraelskie agresje, albo dodatkowo zaogni konflikt izraelsko-syryjski.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika lit

Te wszystkie wojny na Swiecie

Te wszystkie wojny na Swiecie to tylko fasada wlasciwych dzialan dla plebsu. Panstwa i ich obywatele sa hodowani i uprawiani jak farmy. Edukacja i media pompuja klimaty, nastawienie, opinie, swiatopoglad. W kazdym kraju uprawa zalezy od wrazliwoscis spoleczno-politycznej stada. Juchasy bydlo pasaja, bace dozoruja a gazda..,. Cale Zycie w hierarchii, od urodzenia do smierci. Nie jest  latwo byc indywidualista.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika Cień

W końcu Syria dostała te S

W końcu Syria dostała te S-300PMU-2 . Zobaczymy ile izraelskich F-16I zestrzeli.

To będzie też lekcja poglądowa dla Polski o skuteczności F-16 w starciu z obroną powietrzną rosyjskiej produkcji i ewentualnych dalszych zakupach tych samolotów przez nasz kraj... w końcu trzeba wymienić te stare SU-22 i Mig-29 na coś nowego..

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Strony

Skomentuj