Ostrzeżenia dla ruchu lotniczego w wyniku aktywności wulkanicznej na Kamczatce

Kategorie: 

Kamczackie wulkany nadal utrzymują wysoki poziom aktywności. Wulkanolodzy wystosowali ostrzeżenie, co w skali dla lotnictwa nazywane jest poziomem "pomarańczowym". Cały czas trwają emisje z wulkanów Siwielucz, Karymsky, Kizimen i Płoski Tołbaczik.

 

Przyczyną wystosowania tego poziomu alarmu są cząsteczki pyłu, które mogą być bardzo niebezpieczne dla silników odrzutowych. Istnieje ryzyko, że pióropusze dymu i pyłu z któregoś z wulkanów znajda się na wysokościach przelotowych transpacyficznych korytarzy powietrznych.

 

Kolumna pyłu z wulkanu Siwielucz sięga już podobno 4,5 kilometra. W obrębie wulkanu rejestruje się wciąż wiele wydarzeń sejsmicznych świadczących o ruchu magmy oraz wykrywa się wiele anomalii termicznych świadczących o wypływach lawy. Wulkan Karymsky emituje popiół i dym do wysokości 2,7 kilometra i są doniesienia o tym, że z jego stoków spływają gigantyczne lawiny z kamieni i materiału piroklastycznego.

 

W obrębie wulkanu Kizimen w jeden tylko dzień zarejestrowano rój 100 trzęsień ziemi. Słyszano w jego okolicy eksplozje i dostrzeżono ślady po podobnych lawinach. Specjaliści sugerują, że głośne zachowanie wulkanu jest powodowane przez eksplozje gazów wulkanicznych. Wieczorem z krateru jest emitowana łuna. Blask dostrzegalny jest z wielu kilometrów. Bardzo podobna sytuacja panuje w okolicy wulkanu Płoski Tołbaczik. Wulkan jest cały czas wstrząsany przez roje trzęsień ziemi. W obrębie Płoskiego Tołbaczika jest bardzo duży wypływ lawy, która spowodowała pożar lasu.

 

 

Źródło: http://www.gazeta.ru/social/news/2013/02/15/n_2755889.shtml

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem