Globalne ocieplenie rozpoczęło się w czasach starożytnych

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Według naukowców z Uniwersytetu Wisconsin w Madison, globalne ocieplenie zaczęło się tysiące lat temu. Następnie wycięto lasy do uprawy zbóż, a pola zostały zalane w celu zasadzenia ryżu. Taki wpływ nie mógłby przejść nawet dla dzikiej przyrody bez śladu. W związku z tym naukowcy uważają, że globalne ocieplenie, kontynuowane na planecie, rozpoczęło nawet starożytnych rolników.

 

 

To rozwój rolnictwa, który rozpoczęli starożytni rolnicy, doprowadził do rozwoju globalnego ocieplenia na Ziemi. Być może nie tak szybko, jak jest teraz, ale początek został dokonany. W tym samym czasie wielu naukowców uważa to za dar dla planety. Gdyby nie te procesy organizowane przez człowieka, Ziemia mogła pogrążyć się w nowej epoce lodowcowej w XVIII i XIX wieku. Początek wszystkich okresów zlodowacenia charakteryzuje się wysoką koncentracją gazów cieplarnianych.

 

Tak było zawsze przed epoką, kiedy pojawili się pierwsi rolnicy. Najprawdopodobniej uważa się, że uniemożliwiały one początek kolejnego okresu zlodowacenia. W Chinach pojawienie się dużych osad rolniczych datuje się na 7000 lat temu. Tysiąc lat później wylesianie na dużą skalę miało miejsce we współczesnej Europie. A nawet tysiąc lat na północno-wschodniej części Azji pojawiły się ogromne pola ryżowe. 

Pola ryżowe w Tajlandii

Eksperci twierdzą, że to właśnie ekspansja ludzkości i trwający wraz z nią riozwój rolnictwa,doprowadził do zatrzymania naturalnego wahadła Ziemi, które regulowało okresowo globalną średnią temperaturą. W taki sposób tłumaczy się też zadziwiający fakt, że w czasach prehistorycznych, kiedy przecież nie było ani ludzkości ani przemysłu, nagle dochodziło do okresów ocieplenia i ochłodzenia. 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Moja opinia tego jest taka

Moja opinia tego jest taka.Obojętnie co byśmy sobie nie próbowali tłumaczyć ociepleniem lub ochłodzeniem klimatu to NIC JUŻ NIE JEST TAKIE JAKIE BYŁO... i...się wydawało stałym jeszcze do niedawna (30-40 lat wstecz) To nie jest żaden żart.Z drugiej strony nawet marne kolejne 300 lat trwania tzw.małej epoki lodowcowej zabije większość z nas.Zmiany już są.Widać je wszędzie i są namacalne wizulalno empirycznie i nadal z tendencją do nasilania się co roku. Można im uparcie zaprzeczać (ale co to da ?) i ci....nawet co bardziej rozgarnięci, nie wiedzą co z tym faktem zrobić ? 

Portret użytkownika r.abin

Adminie - to nie przejdzie!

Adminie - to nie przejdzie! Cykle zlodowaceń zachodzą od 2,8 mln lat, z regularnością opisaną (90 lat temu) przez Milankowicia i Astrologicznymi przyczynami (Cykle Milankowicia - Wikipedia). Zauważalnego ocieplenia nie spowodował też XVIIw rozwój hutnictwa - bo to zaczęło się koło roku 1914, a "Poweru" dostało od 1970 r. W zasadzie, powinniśmy wchodzić w następne zlodowacenie - CO2 przybywa, tylko nigdy (przez ostatnie 3 mln lat) nie było go tak dużo. Weszliśmy więc w następny okres Antykarbonu. Po Karbonie (gdy ilość CO2 zmalała) groziło Ziemi wymrożenie - a teraz możemy mieć nawet 1 stopień więcej niż w Kredzie (i ocean za progiem)

Portret użytkownika ...

Globalne ocieplenie to rzecz

Globalne ocieplenie to rzecz bardziej złożona niż zazwyczaj się mówi. Na te zmiany ma wpływ mnóstwo czynników, i ciężko powiedzieć jaki tak właściwie ma udział ma w tym człowiek. To prawda że 2000 lat temu klimat był cieplejszy, ale około 1500 lat nie różnił się wiele, z kolei 1000 lat temu znów był cieplejszy, a 300 lat temu doświadczaliśmy małej epoki lodowej (Bałtyk skuty lodem przez kilka miesięcy). Czynniki takie jak aktywność geologiczna, aktywność słoneczna, prądy morskie, prądy atmosferyczne, zmiany nachyleni osi ziemi (bardzo powolne) czy nawet wybuch niewielkich asteroid może mieć wpływ na zmiany klimatu, a te są dość nieprzewidywalne. Owszem człowiek mógł mieć wpływ poprzez przemysł, obszary zurbanizowane czy również rolnictwo (zwiększenie pogłowia zwierząt), ale rewolucja przemyslowa zaczęła się 150 lat temu i czegoś takiego nie było nigdy wcześniej, nie możemy więc odnieść się do danych historycznych sprzed tysięcy lat jak dokładnie taka działalność wpływała na klimat i czy miała kluczowe znaczenie, a nie przyczyny naturalne. Długookresowe dane wskazują bardziej, że czeka nas epoka lodowcowa niż epoka 'tropikalna'. 

http://blog.vayda.pl/wp-content/uploads/2017/12/temperature-curve-last-15000-years.jpg

http://rsta.royalsocietypublishing.org/content/roypta/371/2001/20120294/F4.large.jpg?width=800&height=600&carousel=1

Jednak pewne nieprzewidywalne zdarzenia i działalność człowieka, co do wpływu na cykl klimatyczny i udziału w procesie zmian klimatu można tylko przypuszczać z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem, może wywrócić modele klimatyczne do góry nogami.

Skomentuj