Dwa japońskie łaziki wylądowały na planetoidzie Ryugu. Agencja JAXA pokazała pierwsze kolorowe zdjęcia

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Agencja kosmiczna JAXA poinformowała o sukcesie misji Hayabusa-2. 21 września, sonda kosmiczna zrzuciła w tym samym czasie dwa niewielkie łaziki MINERVA-II na Ryugu – planetoidę z grupy Apolla o średnicy jednego kilometra. Celem tej misji jest pobranie próbek z asteroidy i dostarczenie ich na Ziemię.

 

Sonda Hayabusa-2 została wystrzelona w kosmos w grudniu 2014 roku i osiągnęła swój cel w czerwcu 2018 roku. Od tego czasu prowadzono dogłębne obserwacje asteroidy, a 11 września przeprowadzono próbne zbliżenie się do tego ciała niebieskiego na odległość około 600 metrów. Dziesięć dni później, sonda kosmiczna zrzuciła na powierzchnię planetoidy Ryugu dwa łaziki MINERVA-II, oznaczone jako 1A i 1B, a teraz dowiadujemy się, że lądowanie zakończyło się pełnym powodzeniem.

Źródło: JAXA

Zadanie nie było łatwe do zrealizowania. Łaziki zostały zrzucone z wysokości 55 metrów nad powierzchnią planetoidy. Ważące około 1 kg i zasilane panelami słonecznymi urządzenia przemieszczają się po asteroidzie wykonując małe podskoki. Jeśli któreś z nich podskoczy za wysoko, odleci w kosmos, ponieważ planetoida Ryugu posiada bardzo słabą grawitację. Jak dotąd wszystko przebiega zgodnie z planem, a agencja JAXA chwali się, że MINERVA-II to pierwsze ruchome łaziki, jakie kiedykolwiek zdołano umieścić na asteroidzie.

Zdjęcie wykonane tuż przed lądowaniem - źródło: JAXA

Obydwa łaziki są w dobrym stanie i przekazały pierwsze dane oraz kolorowe zdjęcia, przedstawiające moment lądowania. Tymczasem sonda Hayabusa-2 oddaliła się od planetoidy, ale już 3 października nastąpi kolejne zbliżenie, podczas którego zrzucony zostanie ważący niemal 10 kg próbnik MASCOT. Na przyszły rok zaplanowano lądowanie ostatniego, czwartego łazika MINERVA-II 2. Sonda Hayabusa-2 pożegna się z planetoidą Ryugu w grudniu 2019 roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dostarczy pobrany materiał na Ziemię w grudniu 2020 roku.

Źródło: JAXA

Hayabusa-2 to następca misji Hayabusa, która rozpoczęła się w 2003 roku i zakładała pobranie próbek z planetoidy Itokawa. Choć faktycznie udało się zdobyć materiał do badań i dostarczyć go na Ziemię, co było pierwszym takim wyczynem jeśli chodzi o asteroidy, to lądownik MINERVA po dotarciu na powierzchnię Itokawa uległ uszkodzeniu.

Źródło: JAXA

Źródło: JAXA

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Exart

O dziecie ciemnoty! Zmień

O dziecie ciemnoty! Zmień skarpety i posłuchaj: marne zdjęcie to jego marny rozmiar, a ten jest wymagany aby móc swobodnie na takie odległości tak marnymi, słabymi w tej skali nadajnikami móc je przesłać na Ziemię, rozumiesz? To nie wifi ani LTE, to ułamki kb/s.

Portret użytkownika keri

Hehe, nigdy nie będzie zdjęć

Hehe, nigdy nie będzie zdjęć Ziemi z kosmosu.

Sam widzisz, jaki problem jest ze zrobieniem zdjęcia Antarktydy ROFL

Pokazują tylko jakiś fragment, jakiegoś pingwina albo stację badawczą.

Polarnicy mają zakaz poznawania tego, co chcą. Za naruszenie są wywalani z misji. Wiem to od polarnika, którego z Antarktydy wywalili, gdyż robił sobie doświadczenia nieuzgodnione (własnym sprzętem, nie z bazy).

Portret użytkownika mirjam

Misja dość interesująca nie

Misja dość interesująca nie mniej jednak uważam że nie potrzebna gdyż wiadomo że cały Universum posiada ten sam skład pierwiastków . Pytanie czy i w jaki sposób zagraża Ziemi .bądz nie zrobi gdzieś rozpierduchy i tyle pozd.

Portret użytkownika Mojeimię44

No właśnie z tym składem

No właśnie z tym składem pierwiastków to nie do końca prawda. Istnieją teorie, że te pierwiastki które znamy to dopiero początek góry. Przestrzenie między elektronami a jądrem atomu są tak wielkie, że w zasadzie może istnieć nieograniczona ilość pierwiastków. Wystarczy elektrony lekko poprzesówać po orbicie jądra atomu i już atom zmienia swoje właściwości. Można jeszcze dorzucić kilka elektronów na orbite jądra atomu i też zmieni swoje właściwości. Jeżeli wszechświat jest bezkresny to i tablica Mendelejewa najprawdopodobniej ma jeszcze wiele dziur i luk. Moge się mylić bo to tylko teorie ale kto wie?. Poza tym asteroidy mogą być bardzo dobrymi nośnikami minerałów. Przy bardziej zaawansowanej technologii można z nich korzystać jak z kopalni. 

Strony

Skomentuj