Odkryto, że komary przenoszą plastik z wody na ląd

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia Commons

Komary mogą być nie tylko nosicielami chorób, ale także tworzyw sztucznych - pisze Biology Letters. W larwach zwykłego komara plastikowe mikrocząsteczki, zjadane podczas rozwoju w fazie wodnej, utrzymują się w przewodzie pokarmowym także na etapie dorosłym. W ten sposób plastik „wydobywa się" ze środowiska wodnego na ląd i również go zanieczyszcza.

 

Podczas cyklu życia zwykły komar (Culex pipiens) przechodzi przez kilka etapów. Samica komara składa 200 jajek na powierzchni wody, które łączą się ze sobą w postaci tratw i unoszą się na powierzchni, z której wylęgają się larwy. Larwy żyją w wodzie, żywią się mikroorganizmami i resztkami organicznymi.

Na tym etapie owady wzrastają i po każdym przyroście zwiększają swoją wielkość, aż zamieniają się w poczwarkę. Na etapie poczwarki owad nic nie je i przez około dwa dni zamienia się w dorosłego osobnika.

 

Ekolodzy Rana Aljaibachi, Ross Cuthbert, Amanda Callaghan z Reading University w Wielkiej Brytanii zasugerowali, że komary mogą przenosić mikroplasty z wody na ląd. Ponieważ mikrocząstki z tworzywa sztucznego są prawie wszędzie w wodzie, larwy komarów prawdopodobnie je jedzą. Pytanie brzmiało, czy plastik pozostaje wewnątrz organizmu owada w innych stadiach rozwoju.

Autorzy badania karmili 150 larw zwykłego komara z cząstkami polistyrenu o wymiarach dwóch i 15 mikrometrów, które pomalowali farbą fluorescencyjną. Grupie kontrolnej owadów podano granulowany pokarm dla świnek morskich. Badacze czekali aż larwy poczwarki się przekształcą, a następnie będą dorosłe. Na każdym etapie sprawdzano 15 losowo wybranych owadów, czy utrzymują się w ich wnętrzu cząstki tworzywa sztucznego.

 

Okazało się, że plastikowe mikrocząstki zatrzymują się w komarach zarówno w okresie na etapie płodowym oraz w stadium dorosłym. W tym przypadku mniejsze cząstki są absorbowane znacznie lepiej niż duże cząstki (p <0,001). Ilość plastiku zmniejszała się u owadów z etapu na etap. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dorosłe komary stanowią pożywienie dla ważek, ptaków, etc., które także w ten sposób stają się nośnikami plastiku.

 

Niedawno naukowcy wyjaśnili, w jaki sposób lekkie mikrocząstki z tworzywa sztucznego mogą dostać się na dno zbiorników wodnych i tam pozostawać. W laboratorium plastik przywierał do cząstek biogennych w grudkach (na przykład martwego planktonu) i tonął.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt

loading...


Komentarze

Skomentuj