"Wulkan Ognia" w Gwatemalii staje się coraz aktywniejszy

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons, YouTube/ RT en Español, Twitter/CONRED

Niebezpieczny "Wulkan Ognia" w Gwatemalii uaktywnił się w czerwcu tego roku. W rok po katastrofalnym wybuchu, wulkan wyrzucił do atmosfery chmurę niebezpiecznych gazów i skał wulkanicznych, znanych także jako lawina piroklastyczna.

Materiał wideo dokładnie pokazuje moment, w którym następuje wyrzut materiału, który zaczyna spływać w kierunku wąwozu Las Lajas. Lawina piroklastyczna została najprawdopodobniej wywołana przez „grawitację i niestabilność gruntu”, która powstała przy ostatnim wybuchu.

Podziemne eksplozje, które występują w okolicach Kanionu Las Lajas, generują niewielkie lawiny piroklastyczne. Po piątkowym incydencie lawiny pojawiały się od 5 do nawet 12 razy na godzinę, wysyłając w powietrze kolumny dymu o wysokości do 4700 metrów.

 

Ostatnia aktywność wulkaniczna nie spowodowała żadnych zniszczeń. Rząd nadal monitoruje sytuację i informuje lokalne społeczności o nadchodzących zagrożeniach.

 

3 czerwca Volcán de Fuego doznał najsilniejszej erupcji od dziesięcioleci, zabijając w sumie 159 osób i stając się najniebezpieczniejszą erupcją w Gwatemali od 1929 roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj