Katalonia chce kolejnego referendum niepodległościowego

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Historia zatacza koło. Premier Katalonii Quim Torra ogłosił, że on i jego rząd będą kontynuować dążenia niepodległościowe. To oznacza, że Hiszpanię znów czeka okres pełen napięć.

 

Rząd centralny w Madrycie zaoferował w poniedziałek referendum w sprawie poszerzenia autonomii Katalonii. Propozycja ta miała zakończyć walkę o niepodległość tego regionu. Jednak już na drugi dzień, hiszpański premier Pedro Sanchez otrzymał negatywną odpowiedź. Dowiedzieliśmy się, że Katalonia chce referendum niepodległościowego.

 

Przypomnijmy, czym skończyło się zeszłoroczne głosowanie w sprawie deklaracji niepodległości. Referendum odbyło się 1 października i choć Katalończycy w przeważającej większości zagłosowali za niepodległością, Madryt wysłał służby porządkowe, które krwawo tłumiły głosowanie i rekwirowały karty oraz urny do głosowania, a także pałowały pokojowych ludzi zupełnie tak jakby byli groźnymi przestępcami.

10 października, ówczesny premier Carles Puigdemont niespodziewanie wstrzymał się od ogłoszenia niepodległości i podjął się próby negocjowania z Madrytem. Puigdemont był oczywiście bez szans, ponieważ ani Unia Europejska, ani Stany Zjednoczone nie były zainteresowane stanem demokracji w Hiszpanii. Ostatecznie doszło do tego, że Hiszpania zawiesiła autonomię Katalonii i zarządziła przedwczesne wybory, natomiast Puigdemont uciekł do Belgii, a później został zatrzymany w Niemczech.

 

Grudniowe wybory zakończyły się zwycięstwem zwolenników niepodległości. Teraz nowy rząd w Katalonii zamierza pójść dokładnie tą samą drogą. Nowy premier Quim Torra chce kolejnego referendum niepodległościowego i wezwał zwolenników secesji, aby zmobilizowali się w nadchodzących tygodniach. Niestety coraz więcej wskazuje na to, że Katalonię czeka nieprzyjemna powtórka z historii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika .....................

jak byłem w barcelonie i

jak byłem w barcelonie i okolicach ((katalonia))---------nie zauważyłem tam żadnego jude................jesli już to jude przechadzają się bardziej w madrycie.............w barcelonie widziałem ludzi o białych twarzach..................to nie musi być prawdą------------ale na jakiejś stronie przeczytałem nawet że katalończycy i slowianie mają wspólnych przodków..............reszta hiszpanii to podgrupa ludów romańskich zmieszanych z marokańczykami......................katalonia nie musi być romańska lub hiszpańska...................podobnie jest we francji anglii irlandii---------------gdzie w dużych miastach jest wiele narodowości natomiast na prowincji twarze rude piegowate czyli ,,celtowie,,uchowali się do dzisiaj............mogą z czasem w tych krajach też upomnieć się o swoją narodowość..................u niemca i w polsce np:nie widać za bardzo tych celtów..............nie znam hiszpanii od strony polityki ale jeśli już to oryginalnych jude widziałem w anglii francji i niemczech ((i w polaczkowie oczywiście))--------------nie widziałem ich w katalonii...............kiedyś była czechosłowacja---dwa narody słowiańskie z jednej podgrupy i się rozpadły dobrze że w sposób bezkrwawy-----------nie tak jak w jugosławii.............dlatego nie widzę żadnych przeciwskazań w zdobyciu samodzielności przez katalonie...........teraz tak---------na tych stronach tak zwanych duchowych ezoterycznych krąży prawdopodobnie wielu prowokatorów------------niektórzy piszą coś powiedzmy z głupoty ale są też prowokatorzy opłacani przez kogoś tam..................pisanie nie boli...........branie pieniędzy też nie boli..................w polsce----------bolek-------------pierwszy donosiciel został nawet prezydentem..............ub dało mu mieszkanie w gdańsku------------jeszcze wybudowano mu instytut w warszawie-----------to są dopiero komedie............i chyba ze 30% narodu popiera go -------------czyli 1/3 polaków to donosiciele.................mam nadzieje że w katalonii tak nie jest------------jeśli już to chyba reszta hiszpanów to są ludki negatywne podobne do jude........................ 

Portret użytkownika semperparatus

Katalończyków nazywali i

Katalończyków nazywali i nazywają "żydami Hiszpanii"...to centrum hiszpańskiego lewactwa...a w czasie wojny domowej- ostoja marksistowskiego rządu...Także dzisiaj żydzi popierają katalońskie aspiracje niepodległościowe...więc dla mnie hasło może być tylko jedno:"Wiwat wielka i niepodzielna Hiszpania!"

Portret użytkownika euklides

To dlaczego prawicowa

To dlaczego prawicowa Hiszpania nie odetnie się od tej złej, lewicowej, żydo-marksistowskiej Katalonii? Widzę tutaj schizofrenię hiszpańskich lewaków, którzy chcą jedynie golić normalnych Katalończyków.

Portret użytkownika .....................

ludzie się buntują przeciw

ludzie się buntują przeciw żydo---unii---szatano---demonicznej---jude organizacji która wzieła ludzi do niewoli..............tylko dodam banki i korporacje------------system niewolniczy ,,,,,,,,,,,więcej nie wymieniam bo dużo pisania,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,i wszędzie będą buntyi rewolucje tam gdzie ludzie zorientują się że są niewolnjkami........................

Portret użytkownika Pegaz

Za komuny też były bunty

Za komuny też były bunty,ludzie nie byli zadowoleni z tego co włądza im serwuje...Jeszcze sie taki nie urodził by wszystkim dogodził,nie ma systemu idealnego,madrzy ludzie potrafia sie odnalezc sie w kazdym systemie,godnie zyc i czerpac z niego korzysci.

Portret użytkownika euklides

Palanty z rządów same spisały

Palanty z rządów same spisały takie oto "prawa".

1. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Z mocy tego prawa swobodnie określają one swój status polityczny i swobodnie zapewniają swój rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny.

-- Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych

Cała władza polityczna nadaje się do psychiatryka albo do kryminału. Nie wiem które miejsce jest właściwsze.

Skomentuj