Gigantyczna iryzacja chmur widziana w Meksyku

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Nad miejscowością Merida w Meksyku doszło do obserwacji niezwykłego fenomenu świetlnego. Na krawędziach wielkiej chmury z rodzaju cumulonimbusów zaobserwowano tak zwaną ognistą tęczę. Ze względu na rozmiary było to zjawisko niezwykłe. 

 

Kolorowe brzegi chmury to tak zwana iryzacja. To zjawisko optyczne powstaje wtedy gdy silne źródło światła trafi na fragment chmury zawierający dużo kryształków lodu, działających wtedy jak miniaturowe pryzmaty.

Podobne efekty można oglądać niezwykle rzadko. Muszę być spełnione odpowiednie warunki, aby zjawisko wystąpiło, tj. usytuowanie Słońca powyżej 58 ° nad horyzontem, a światło powinno przechodzi w poziomie przez heksagonalne kryształy lodowe.

Zjawisko to wyglądało na tyle niesamowicie, że wzbudziło wielkie zainteresowanie i było szeroko komentowane w mediach społecznościowych. Większość ludzi twierdziła, że widziała coś takiego po raz pierwszy w życiu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

Jedna z TEORII naukowych

Jedna z TEORII naukowych niesie iż takie

KOLOROWE CHMURY ZAPOWIADAJĄ WSTRZĄSY NAZIEMNE

zwane popularnie TRZĘSIENIEM ZIEMI choć powinno "TERRORYZM na HAARPA"

a DUŻY OBSZAR sugeruje i 10 jaki od dawna ma wstrząsnąć i zmieszać Kalifornię

Skomentuj